Niewątpliwie powinieneś przeczytać ten artykuł jeżeli pracujesz w branży gastronomicznej albo kiedy po prostu fascynuje Cię tematyka dobrego odżywiania. Dzisiaj chcielibyśmy poruszyć temat prawa żywnościowego, które ciągle w naszym kraju niestety nie jest na niezłym poziomie. Kiedy mówi się o prawie żywnościowym w Polsce, niejednokrotnie ma się na myśli prawo rolne oraz doczepiane do niego prawo ochrony żywności.

Łąka, fototapeta

Autor: jazz4ev
Źródło: http://www.sxc.hu

Tymczasem prawo rolne teraz jest bardzo skostniałe i nie ma dużego znaczenia. Zostało ono skodyfikowane w czasach komunizmu, a od tej pory niemalże wszystko w dziedzinie żywienia się zmieniło.

Poszukujesz ekstra treści, żeby rozszerzyć swą wiedzę na ów temat? Namawiamy do kolejnego wpisu. Odnajdziesz go na portalu pod linkiem.

Teraz politycy stoją przed koniecznością uregulowania fajnego prawa żywnościowego, które powinno być dostosowane do przepisów Unii Europejskiej. Jeżeli interesuje Cię prawo żywnościowe, z pewnością wiesz doskonale, jak dużo na jego temat powstało regulacji unijnych.

Komisja Europejska wielce dba o dobrą jakość żywności, dlatego przepisy te są coraz bardziej dokładne. Jednym z nich jest przykładowo system zarządzania ISO , który zajmuje się po prostu kontrolowaniem jakości jedzenia wprowadzanego do obrotu handlowego na terenie Unii Europejskiej. Teraz strefa Shengen robi, że produkty wpuszczone do obrotu handlowego w jednym kraju Unii mogą swobodnie się przemieszczać i nie muszą być dodatkowo kontrolowane przez kraje, do których ostatecznie trafiają.

Makaronowe risotto

Autor: Fotolia
Źródło: Fotolia

Unii Europejskiej nader zależy na wysokiej jakości jedzenia, dlatego właśnie we wszystkich państwach Unii został zastosowany system ISO. Każdy produkt, który zostaje wyprodukowany na terenie Unii Europejskiej musi przejść dokładne kontrole. Specjalna komisja bada wtedy, czy ów towar spełnia wszystkie standardy jakości stworzone w prawie unijnym. Kiedy wynik takich kontroli jest niezły, dopiero wówczas można wpuścić produkt na rynek.

Większość regulacji unijnych tworzonych jest w formie rozporządzeń, co oznacza, że są one obowiązujące we wszystkich krajach Unii Europejskiej bezpośrednio. Jeśli jednak politycy w kraju mieliby wystarczającą wiedzę na ten temat i odrobinę chęci, na pewno decyzja o całościowym uregulowaniu prawa żywnościowego byłaby dobrym rozwiązaniem.