W teraźniejszych czasach coraz większe uznanie zdobywa hipoterapia. Czym się cechuje i z jakich powodów jest stosowana?

dzieci na koniach
Rozpocznijmy od tego, że jest to inaczej mówiąc terapia na końskim grzbiecie.

Jeżeli zainteresowały Cię opisy podane na naszej witrynie, to zapewne zajmą Cię także dalsze szczegóły, które znajdują się w linku pod spodem.

Okazało się, iż jazda konno przynosi świetne wyniki w wielu schorzeniach, tak samo u maluchów, jak i u dorosłych. Hipoterapia wywiera wpływ na chorego i jego ruchowe, sensoryczne, psychiczne oraz społeczne możliwości. Wyniki, jakie osiągają chorzy, niejednokrotnie mogą dodatnio zadziwić. Jakie w związku z tym wiążą się z nią mocne strony?

Przede wszystkim – umożliwia chodzenie „bez chodzenia”. Co to oznacza? Chory jadąc na koniu (sprawdź terapia z końmi na www.stajniaiskra.pl…) wykonuje ruchy miednicy identyczne jak podczas normalnego poruszania się. Dzięki temu jazda jest dużym krokiem w postawieniu pacjenta na nogi albo nauczenia go chodzenia na nowo.

Po drugie, terapia z koniem redukuje napięcie mięśni a także koryguje nieodpowiednią postawę. Poza tym przeciwdziała przykurczom i zwiększa możliwości lokomocyjne – chory, który do tej pory nie mógł się poruszać, teraz bez trudności pokona takie przeszkody jak nierówności terenu albo piasek. Poza polepszeniem zdolności fizycznych istotne jest także rozbudzanie innych zmysłów np. poprzez dotyk końskiej sierści, zapachy i dźwięki.

Agroturystyka na Kaszubach

Autor: www.nakaszubach.pl
Źródło: www.nakaszubach.pl

Co więcej, koń relaksuje, rozwija relacje społeczne, jak również wzmaga pracę narządów wewnętrznych, w tym odporność organizmu czy działanie układu krążenia. Hipoterapia (terapia dzieci z końmi) może być z powodzeniem stosowana w różnorodnych schorzeniach neurologicznych, a więc porażeniach mózgowych czy chorobach psychicznych, a także w dolegliwościach ortopedycznych, stanach pod udarze albo stwardnieniu itp. Lista jest dosyć długa.

Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia terapii jest alergia na sierść czy zapach konia, rany, które jeszcze się nie zagoiły, ostre infekcje, niepohamowany lęk, znaczna temperatura albo znaczne pogorszenie i trudności z widzeniem. Każdy chory powinien mieć przygotowany indywidualny plan hipoterapii, aby przynosiła najlepsze rezultaty.

Zaciekawieni hipoterapią powinni prześledzić propozycje, jakie przedstawiają obozy konne (kolonia konna). Warto bliżej zainteresować się tym tematem, aby w jak największym stopniu przyczynić się do poprawy stanu zdrowia chorego.