Zamówienia publiczne to trudny temat, zwłaszcza dla przedsiębiorców, którzy działają na rynku od niedawna, albo nigdy nie mieli z nimi styczności. Zanim w ogóle podejmą decyzję o przystąpieniu do jakiegokolwiek przetargu muszą zapoznać się z zasadami oraz dobrze przygotować. Nie jest to proste, lecz oczywiście da się zrobić. mamy parę możliwości.

Kodeksy

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Po pierwsze można zatrudnić pracownika, którego zadaniem będzie zajmowanie się całościową obsługą zamówień publicznych w naszym przedsiębiorstwie. Jest to wygodne rozwiązanie i zwykle najlepsze, ale trzeba sprawdzić, czy pracownik faktycznie doskonale zna zagadnienie. Musi mieć w małym palcu też prawo (adwokat częstochowa) podatkowe, bardzo istotne przy tego typu zamówieniach. To rozwiązanie sprawdza się dobrze. Daje nam gwarancję, że wszystkie dokumenty zostaną sporządzone w odpowiednim terminie i z pełnym profesjonalizmem, ponieważ osobie zatrudnionej w naszej firmie zależy na jej dobru.

Prawo

Autor: controlarms
Źródło: www.flickr.com

Możemy także nie przyjmować nowego pracownika, a za to dokształcić kogoś z zespołu, który już działa. Tego typu szkolenie trwa zwykle kilka dni i jest dość drogie, jednak to jednorazowy wydatek. Naturalnie pracownik będzie musiał co pewien czas się dokształcać – na przykład gdy zmieni się choćby ustawa o finansach publicznych czy przepisy mocno powiązane z sektorem zamówień publicznych, ale i tak – nie potrzebujemy wówczas przyjmować do pracy kolejnej osoby, co łączy się ze stałymi kosztami.

Kolejnym rozwiązaniem jest wynajęcie firmy zewnętrznej do przygotowania każdej oferty. Obecnie na rynku istnieje wiele tego typu przedsiębiorstw, więc to nie kłopot. Warto jednak sprawdzić taką firmę, nim powierzymy jej przygotowanie dokumentacji. Prawo zamówień publicznych (odwiedź stronę) jest trudne, więc upewnijmy się, że osoba przydzielona do naszego projektu doskonale orientuje się w tych tematach. Najlepiej skorzystać z firmy poleconej przez kogoś. Najczęściej – gdy prowadzimy swoją firmę mamy kontakty w środowisku innych przedsiębiorców. Prawdopodobnie któryś z nich korzystał z usług takiej firmy i może nam jakąś polecić albo kategorycznie odradzić. Co jak co, ale negatywne opinie o podwykonawcach szerzą się z prędkością światła, zatem musimy mieć baczenie na to, z kim mamy zamiar rozpocząć współpracę.