Szkolenia mają dużą popularność w licznych firmach, pracodawcy coraz lepiej wiedzą, że inwestując w swoją załogę w rzeczywistości inwestują w rozwijanie swojego biznesu, bo wydajna i dobrze wyszkolona załoga będzie dużo bardziej efektywna. Z tego też powodu dbają w tym względzie o zatrudnionych ludzi, bez przerwy proponując im kursy i szkolenia polepszające zawodowe kompetencje.

szkolenia z prowadzenia projektów

Autor: Les Roches International School of Hotel Management
Źródło: http://www.flickr.com
Niestety pęd taki do coraz nowszych szkoleń niekiedy może się wymknąć spod kontroli, gdyż okazuje się, że będzie się wysyłać ludzi na coś, co nie zawsze im się przyda w dalszym wypełnianiu obowiązków, bardziej jest to na zasadzie, żeby szkolenie zostało zaliczone. Często może tak być wtedy, kiedy za organizację szkoleń zaczynają się brać osoby, jakie zupełnie nie uwzględniają rzeczywistych potrzeb w firmie, a tym bardziej szkolonych pracowników. Takie podejście też nie jest dobre, bowiem szkolenia – szkolenia medialne wtedy przyniosą rzeczywistą korzyść, jak będą właściwie dobrane, a pracownicy będą uczestniczyć w nich z dużą ochotą.

W innym wypadku ich rola będzie znacznie mniejsza, a niekiedy w ogóle nic nie dadzą, więc po prostu szkoda wydawać na nie pieniędzy. Kolejnym błędem, który jest robiony przez ludzi zajmujących się szkoleniami, jest skupianie się na szkoleniach technicznych, a całkowicie pomijając niewymierne kompetencje, typu kreatywność, organizacja czy komunikatywność. A przecież w wielu zawodach szkolenia – wystąpienia publiczne szkolenie z takich umiejętności są wręcz konieczne, bo praca pracownika zależy nie tylko od jego technicznych umiejętności, ale również od sposobu i organizacji pracy.

szkolenie pracowników

Autor: NAVFAC
Źródło: http://www.flickr.com
Umiejętności miękkie można wyćwiczyć, ale jest to dużo trudniejsze i będzie wymagać więcej wysiłku. Dobrzy szefowie są świadomi tego, że szkolenia rozwój osobisty to również inwestycja w swoją firmę i załogę, a nie niepotrzebne zachcianki, i potrafią pogodzić poznawanie technicznych wiadomości z rozwijaniem pożądanych cech – szkolenia rozwój osobisty. Dzięki takiemu podejściu pracownicy mogą się rozwinąć całościowo, a na wymierne efekty tego typu decyzji najczęściej zbyt długo nie trzeba oczekiwać.