Praca komornika ma różne oblicza. Opinie ludzi o tej „pościgowej” profesji z reguły są traktowane przez ludzi jako nieprzychylne. Spotkanie komornika podczas pracy oznacza styczność z jego zaleceniami, co w ostatecznym rozrachunku równa się problemom z prawem wobec instytucji państwowej. Myślisz że wiesz wszystko o tym prawniczo-terenowym zawodzie?

Zawód komornika z reguły kojarzymy przez pryzmat wniosków podejmowanych, które egzekwuje on zza biurka. Komornik (odnośnik) pracuje na urzędowo podjętych wyrokach. Niektóre elementy jego pracy mają profil typowo krzesełkowy. Dopiero w kolejnych etapach komornik sprawdza się w wykonawczej pracy w terenie, jaką np. wykonuje kontroler.
Pieniądze, komornik, długi

Autor: money pictures
Źródło: http://www.flickr.com

Wykonywaniu potwierdzeń dokumentów towarzyszy otoczka istotnego „braku litości”. Komornicy, identycznie jak sprawdzający bilety autobusów miejskich, przyjmują na swoje plecy razem z wizerunkiem zawodowym agresje słowne. W nich doszukują się całego zła systemu prawa, choć tak naprawdę są oni jedynie wykonującym elementem tzw. „góry”. Zdaniem typowych Kowalskich komornik jest społecznym uzurpatorem, złodziejem, który wzbogaca się kolejnymi kradzieżami na zwykłych obywatelach.

Badania z ostatnich lat wykazują jednak zmiany w wizerunkowym rozumieniu pracy komornika. Faktem jest nie tylko zmniejszenie negatywnego „wydźwięku” (więcej strachu, mniej agresji), ale i pokaźna liczba kolejnych aplikacji komorniczych. Zawód ograniczony cenzusem ilości miejsc wybierają absolwenci kierunków prawniczych. Nastawienie adeptów kierowane jest na najtrudniejszą część zawodu, czyli pracę w terenie. Po tym widać, czy pracownik państwowy rzeczywiście nadaje się do wykonywania tego zawodu.
Stres wokół pracy i oddzielanie życia prywatnego to podstawy w fachu komornika. Wyłożone wyżej warunki pracy oznaczają stosunkowo lukratywne dochody tych urzędników. Sprawdzony w terenie komornik , jeśli wykona do końca własne sprawy zarobi nawet ok pięć tysięcy złotych. Górnej granicy tutaj nie ma, te stawki zależą tylko od skuteczności prowadzenia spraw.