Praca komornika ma różne oblicza. Opinie ludzi o tej „pościgowej” profesji z reguły są traktowane przez ludzi jako nieprzychylne. Spotkanie komornika podczas pracy oznacza styczność z jego zaleceniami, co w ostatecznym rozrachunku równa się problemom z prawem wobec instytucji państwowej. Myślisz że wiesz wszystko o tym prawniczo-terenowym zawodzie?

Zawód komornika z reguły kojarzymy przez pryzmat wniosków podejmowanych, które egzekwuje on zza biurka. Komornik (odnośnik) pracuje na urzędowo podjętych wyrokach. Niektóre elementy jego pracy mają profil typowo krzesełkowy. Dopiero w kolejnych etapach komornik sprawdza się w wykonawczej pracy w terenie, jaką np. wykonuje kontroler.
Pieniądze, komornik, długi

Autor: money pictures
Źródło: http://www.flickr.com

Wykonywaniu potwierdzeń dokumentów towarzyszy otoczka istotnego „braku litości”. Komornicy, identycznie jak sprawdzający bilety autobusów miejskich, przyjmują na swoje plecy razem z wizerunkiem zawodowym agresje słowne. W nich doszukują się całego zła systemu prawa, choć tak naprawdę są oni jedynie wykonującym elementem tzw. „góry”. Zdaniem typowych Kowalskich komornik (szukaj więcej tutaj-> komornik Tarnowskie Góry) – jest społecznym uzurpatorem, złodziejem, który wzbogaca się kolejnymi kradzieżami na zwykłych obywatelach.

Badania z ostatnich lat wykazują jednak zmiany w wizerunkowym rozumieniu pracy komornika. Faktem jest nie tylko zmniejszenie negatywnego „wydźwięku” (więcej strachu, mniej agresji), ale i pokaźna liczba kolejnych aplikacji komorniczych. Zawód ograniczony cenzusem ilości miejsc wybierają absolwenci kierunków prawniczych. Nastawienie adeptów kierowane jest na najtrudniejszą część zawodu, czyli pracę w terenie. Po tym widać, czy pracownik państwowy rzeczywiście nadaje się do wykonywania tego zawodu.
Stres wokół pracy i oddzielanie życia prywatnego to podstawy w fachu komornika. Wyłożone wyżej warunki pracy oznaczają stosunkowo lukratywne dochody tych urzędników. Sprawdzony w terenie komornik , jeśli wykona do końca własne sprawy zarobi nawet ok pięć tysięcy złotych. Górnej granicy tutaj nie ma, te stawki zależą tylko od skuteczności prowadzenia spraw.