Prawo to dziedzina niezwykle ważna w każdym państwie. Równocześnie jednak dla większej części „zwykłych” ludzi elementy wiążące się z tą dziedziną są niezwykle zawiłe. Ponadto nie ma takiej osoby, która by umiała wszlkie prawa na pamięć, gdyż jest to niewykonalne. Główną cechą odróżniającą prawników od typowych obywateli jest umiejętność posługiwania się przepisami prawnymi oraz ich poprawnego rozumienia.

W wielkim gąszczu rozmaitych praw na każdy temat sporą zdolnością jest już odszukanie właściwego do okazji zapisu w prawie. Z tego powodu tak ważne i potrzebne są kierunki Związane z prawem na uczelniach wyższych. Kształcą one profesjonalistów w zakresie prawa w każdym jego ujęciu – rozporządzenie clp. Z najlepszych uczelni wywodzą się radcowie prawni, adwokaci czy (adwokat rozwodowy w Warszawie-http://www.kancelaria-cpr.pl) notariusze, spełniający swoje obowiązki najlepiej. Jeżeli chodzi o radcę prawnego, jego zakres obowiązków jest dość charakterystyczny.

Prawo

Autor: controlarms
Źródło: www.flickr.com

Radca prawny i jego powinności
Specjalistą takim może zostać osoba, która przede wszystkim zdała wyższe studia prawnicze. Jest to najważniejszy warunek do ubiegania się o pozwolenie na pracę w zawodzie o charakterze związanym z prawem. W późniejszym czasie niezbędne jest zaliczenie właściwego egzaminu na radcę prawnego. Należy też odbyć praktykę w ustalonym wymiarze, by zyskać potrzebne doświadczenie. Główną usługą wykonywaną przez tych specjalistów jest udzielanie porad prawnych. Porad o tym charakterze udziela się właściwie w każdym przypadku, który zawiera w sobie jakiś aspekt prawny. Wpisując w wyszukiwarkę internetową frazę „Wrocław radca prawny” uzyskuje się informacje w kwestii lokalizacji kancelarii radców w tym mieście i rodzaju usług przez nie wykonywanych.

prawo

Autor: Tori Rector
Źródło: http://www.flickr.com
Radca a adwokat
Wiele osób łączy zawód radcy prawnego z profesją adwokata. Zakresy ich obowiązków faktycznie w dość dużym zakresie się pokrywają, jednak nie do końca. Jeszcze jakiś czas wcześniej przykłądowo profesjonalny radca prawny nie mógł podejmować spraw o tematyce rodzinnej, takimi jak przykładowo sprawy spadkowe czy rozwody, aktualnie jednak wchodzi to w grupę jego obowiązków. Głowna różnica pomiędzy profesją radcy a obowiązkami adwokata oparta jest na tym, że adwokat reprezentuje swojego klienta w sądzie w sprawach karnych, do czego radca nie posiada upoważnienia.