Odpoczynek, czy to wiosną, czy latem dobrze jest zaplanować z pewnym wyprzedzeniem. Warto przygotować się na bardziej czynne formy wypoczynku. Nie potrzeba przy tym wcale wyjeżdżać z kraju, aby zafundować sobie niesamowite wakacje. Spływy kajakowe Pilicą mogą być perfekcyjną okazję do sprawdzenia własnej kondycji i miłego spędzenia czasu. Takie spływy kajakowe są szczególnie zalecane tym osobom, które dysponują odrobiną wolnego. Jest to świetna opcja dla ludzi młodych i aktywnych bądź dla uczniów szkół, jak i całych rodzin.

Spływ kajakowy rzeką Kamienną

Autor: Jura Park Bałtów
Źródło: http://www.juraparkbaltow.pl

Brzegi Pilicy obfitują w bardzo wspaniałe miejsca na biwak. Koryto rzeki bywa miejscami niezwykle kręte. ogromne ilości wysp jak również rozlewisk przydaje Pilicy uroku. Okolice Pilicy szokują rozlicznymi atrakcjami krajobrazowymi i krajoznawczymi. Najbardziej narażone i najważniejsze gatunki roślin oraz zwierząt podlegają ochronie w ramach Zespołu Nadpilicznych Parków Krajobrazowych. Na spływy kajakowe Pilicą w szczególności poleca się niezwykły fragment Maluszyn-Sulejów. To właśnie w Maluszynie rozpoczyna się dużo spływów. Ich oferty można znaleźć w Internecie wpisując w wyszukiwarkę wypożyczalnia kajaków Pilica. Weekendowe spływy są organizowane zazwyczaj w grupach. Posiadają plenerowe wieczory integracyjne ,a także ogniska dla uczestników. Przed zwodowaniem kajaków kadra fachowców wyjaśnia uczestnikom spływu w jaki sposób najlepiej poruszać się po Pilicy. Odcinki dzienne w czasie spływu wynoszą zazwyczaj do około dwudziestu kilometrów. Wypożyczalnia kajaków Pilica oferuje wygodne kajaki, wiosła, kamizelki, jak i opiekę wykwalifikowanych instruktorów wraz ze przeszkolenie kajakowym. W cenę wynajęcia kajaku wlicza się również zwyczajowo pole biwakowe. Sporo wypożyczalni kajaków ma także dodatkowe samochody, które po wcześniejszych ustaleniach, są w stanie przewieźć grupę uczestników z dworca do miejsca rozpoczęcia spływu. Można z wypożyczalni także nieraz wypożyczyć namiot.

Wykwalifikowane wypożyczalnie posiadają również coś dla bardziej doświadczonych kajakarzy, tak zwane spływy traperskie. Są one zaadresowane do tych, którzy nie lubią kłopotów wynikłych z transportowania bagaży samochodem. Na takiego rodzaju spływie wszystko jest z uczestnikiem w jego kajaku. Takie wyjście pozwala na sporą elastyczność w planowaniu różnych etapów własnej trasy. Można wówczas czasem wybrać również samodzielnie miejsce na biwak. takiego rodzaju spływ jest zwyczajowo dłuższy. Poszczególne etapy codziennych tras mogą wynosić nawet trzydzieści kilometrów. Wysiłek wynagradzają jednak cudne krajobrazy. Każdy zainteresowany kajakarstwem powinien spróbować tego rodzaju spływu. Dobrze znaleźć bardziej szczegółowy opis konkretnych tras wpisując w sieci hasło przykładowo kajaki Pilica. Przed wybraniem się na spływ można również popytać internautów na forach poświęconych kajakarstwu. Nazwać własny post chociażby Pilica Spływ. W taki oto sposób na pewno uda się uzyskać szereg kluczowych rad.