Skuteczny księgowy w każdym przedsiębiorstwie to skarb, zawsze niezwykle zorientowany, bardzo dobrze da sobie radę z najbardziej niejasnym prawie podatkowym i znajdzie ulgę tam, gdzie jest taka możliwość. Wśród bardzo wielu, ustaw, podatków i ulg niezwykle prosto jest się zagubić zwykłemu właścicielowi firmy.

Podatki i składki czyli co jest największą zmorą przedsiębiorcy?

Podatek dochodowy od osób fizycznych czyli PIT, jest podatkiem który definiuje bezpośrednio dochody pochodzące od osób fizycznych. Ciekawostką jest, że nie powstała definicja określenia osoby fizycznej – nie znajdziemy jej w przepisach prawa ani w ordynacji podatkowej. Oprócz podatku dochodowego na przedsiębiorcach spoczywa obowiązek odprowadzania składek ZUS, Funduszu pracy oraz składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. (Czyt. )

Faktury VAT – kto się myli cierpi dwa razy.

księgowość Aspatrust

Źródło: sxc.hu

Dokument sprzedaży czyli powszechnie znana wszystkim faktura VAT to kolejna rzecz, o której właściciele firm muszą pamiętać. Pomylić się w nim nietrudno – błąd naprawić już gorzej, bo wymagać to będzie następnego dokumentu rachunkowego. Faktura korygująca albo nota korygująca, bo o tych dokumentach jest mowa, aby miały moc korygującą muszą zostać podpisane przez odbiorcę i nadawcę. Bez tego nie poprawiony zostanie błędnie wystawiony dokument.

Na koniec tego krótkiego przeglądu księgowości parę zdań o opłatach skarbowych. Końcową sprawą z punktu widzenia księgowości jest sprawa (łukasz sołtys – adwokat wrocław) opłat urzędowych. Są ona bardzo ważne gdyż pomylenie się chociaż o złotówkę w jej wysokości może nam skutecznie uniemożliwić załatwienie ważnej sprawy. Ustawa o opłacie skarbowej daje możliwość uregulowania należności za pracę organu administracji publicznej poprzez zakup papieru stemplowego, opatrzenia podania znaczkami, gotówką w kasie urzędu lub w formie bezgotówkowej. (Czyt. pełna rachunkowość kraków) Kwotę jaką należy uregulować należy sprawdzić w każdym urzędzie miejskim lub skorzystać z ustawy z 2006r.

Brak znajomości przepisów prawa szkodzi wszystkim, a zwłaszcza brak podstaw księgowości i przepisów przedsiębiorcom. (Czyt. ) zanim założymy swój własny biznes warto sprawdzić jakie obowiązki będą się z tym wiązały.

Jeśli przedstawiany artykuł jest dla Ciebie interesujący, odwiedź ten link (http://radca-pr.pl/oferta/prawo-gospodarcze-handlowe-i-krs/), a dowiesz się większą ilość informacji, które Cię niezwykle zainteresują.

Nie oznacza to oczywiście, że musimy zostać specjalistami od rachunkowości, ale w takim wypadku dobrze jest mieć dobrego księgowego obok siebie gdyż brak wiedzy nie zwalnia z nas obowiązków.

Źródło: http://aspatrust.com/pl/