Cudze chwalicie swego nie znacie – mówi polskie powiedzenie, a odnosi się do zachwalania innych, często odległych państw bez znajomości własnego podwórka, czyli własnego kraju. Tak istotnie jesteśmy w stanie zdefiniować niektórych ludzi, jacy objechali prawie cały świat, a nie mają pojęcia, w którym miejscu znajdują się nasze polskie cudowne zakątki. Ktoś był w Alpach, a nie zna Sudetów? Zdarza się. Nigdy nie jest jednakże zbyt późno, więc warto nadrobić tego typu zaległości i udać się do pięknego polskiego kurortu – Szklarskiej Poręby.

Szklarska Poręba położona jest w dolinie rzeki Kamiennej a także jej dopływów (Szklarki i Kamieńczyka), na wysokości 440-886 metrów n.p.m. Od południa nad miastem widoczna jest Szrenica (jej wysokość wynosi 1362 m n.p.m.), natomiast od północy widoczne są Góry Izerskie i Czarna Góra. Miejscowość weszła w skład Polski po drugiej Wojnie Światowej. W 1945 roku nazywała się Pisarzewiec. Ówcześni mieszkańcy narodowości niemieckiej zostali wysiedleni do Niemiec. W 1959 Szklarska Poręba uzyskała prawa miejskie.

Salon, BB Magnolia Apartments

Autor: B&B Magnolia Apartments
Źródło: B&B Magnolia Apartments

Szklarska Poręba to największa stacja klimatyczna na Dolnym Śląsku, znana i wysoko oceniana była już w połowie dziewiętnastego wieku. Warunki klimatyczne panujące w Szklarskiej Porębie przyrównuje się często do warunków, jakie są obecne w miejscowościach alpejskich, które są położone naprawdę wysoko – na wysokości nawet 2000 metrów n.p.m. Wykorzystują to sportowcy, którzy dość często trenują w Szklarska Poręba, organizują tu też obozy kondycyjne.

Miasto z racji swoich walorów, cudownego ukształtowania terenu i klimatu posiada dużą bazę hotelową. Apartamenty w Szklarskiej Porębie są dostępne w wielkiej ilości, choć w sezonie trzeba postarać się o wcześniejszą rezerwację, ponieważ zainteresowanie jest naprawdę duże. Identycznie prezentuje się sprawa ze szklarska poręba spa spa góry sowie hotel.

Te w większym stopniu elitarne ośrodki doświadczają prawdziwego najazdu turystów. Hoteli w Szklarskiej jest na całe szczęście naprawdę dużo, a baza noclegowa stoi na wysokim poziomie, więc raczej każdy przyjeżdżających odnajdzie w Szklarskiej Porębie miejsce na wypoczynek. Wokresie zimowym, tak samo jak w pobliskim Karpacz, wiele radości znajdą tu narciarze, na których czekają ośnieżone trasy, jak i pasjonacizwolennicy nart biegowych – oferowanych jest naprawdę dużo tras, które spełnią wymagania nawet najbardziej wybrednych turystów. Polecamy też noclegi Szklarska Poręba. Zamiast więc po raz kolejny lecieć do innego kraju spróbuj spędzić urlop w polskich górach, przykładowo w Szklarskiej Porębie. Naprawdę warto!