Chociaż powszechnie nie jest tajemnicą fakt, że należy chronić swoje pomysły, stosunkowo niewiele polskich firm dba o swoje interesy w tym zakresie. Należy nadmienić, że polskie firmy zgłosiły w ubiegłym roku prawie 50 razy mniej międzynarodowych wniosków patentowych, niż na przykład niemieckie. Dlatego też nie da się nie dostrzec, że dystans w innowacyjności między naszym krajem a najbardziej rozwiniętymi krajami istnieje w coraz szerszej skali. Z kolei należy dodać, że równocześnie zachodnie firmy umacniają swoją pozycję na polskim rynku, ponieważ z każdym rokiem rośnie ilość obowiązujących nad Wisłą patentów udzielanych przez Europejski Urząd Patentowy. Jak wynika z raportów główną przyczyną tej sytuacji jest lenistwo polskiego sektora przedsiębiorstw. Co interesujące tego typu problemów nie mają insytucje naukowe, które znacznie skuteczniej zgłaszają swoje pomysły do Urzędu Patentowego.

prawo

Niestety nawet opatentowanie swojego konceptu nie daje nam niezawodnej ochrony przed kradzieżą. Tymczasem jeśli mamy tego tupu akt prawny mamy możliwość walczyć z konkurencją na drodze sądowej. Czasami warto więc zadbać o swoje interesy zawczasu. Oczywiście nie należy samodzielnie mierzyć się z sytuacją. W tym celu powinniśmy wynająć dobrą kancelarię, która w swojej bogatej ofercie ma usługi orzecznictwa patentowego. Zazwyczaj tego typu spawami zajmuje się rzecznik patentowy. Jest to osoba, często prawnik lub inżynier, który posiada odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie i świadczy pomoc prawną przedsiębiorstwom, instytucjom oraz indywidualnym klientom w sprawach własności przemysłowej (kontynuuj czytanie o sporach patentowych).

Doradztwo rzecznika patentowego jest również niezastąpiona w przypadku gdy mamy do czynienia ze sporem patentowym. Warto mieć świadomość, że udzielone przez Urząd Patentowy patenty czasami mogą stać się przedmiotem sporu. Wtedy spór jest rozstrzygana w sądzie. Najsłynniejsze spory patentowe toczą się między wielkimi koncernami i trwają latami. Najczęściej jednak ze stron wnosi o zniesienie praw wyłącznych bądź też stwierdzenie ich wygaśnięcia.

To nie kres ciekawych wpisów. Masz ochotę na kolejne? Zatem przypinam tu mój odnośnik (http://wojtaszak.komornik.pl/) do swojej strony. Czytaj bez ograniczeń.

Przykładowo słynny być spór dwóch firm z branży mobilnych technologii czyli Apple vs. Samsung. Sprawa była do tego stopnia ważna, że informowano o niej we wszystkich mediach. Końcowe orzeczenie Międzynarodowej Komisji w całej sprawie zaingerował sam prezydent USA, który ją anulował, uzasadniając, że zakaz sprzedaży produktów Appla miałby zły wpływ na rodzimą gospodarkę.