Rokrocznie w polskich rodzinach powtarza się taka sama procedura. Co zaplanować, gdzie pojechać. Wakacje w górach czy urlop nad wodą. Obydwie formy spędzania wakacji mają oczywiście plusy i minusy. Obydwie dostarczają wielu wrażeń i cudownych przeżyć. Zarówno wakacje w górach jak też wakacje nad morzem dają możliwość zobaczenia nowych zakątków, przeżywania ciekawych przygód oraz nabrania energii na kolejny rok.

Noclegi w górach zdają się być mniej kosztowne, jednak także na północy Polski skutecznie można wyszukać pokoje w dobrych cenach. Wakacje (sprawdź propozycje) w górach dają możliwość spędzenia bardziej aktywnego wypoczynku niż pobyt w miejscowościach nadmorskich. Oprócz wypraw pieszych, można wybrać się na szlak na porządnym górskim rowerku. Dla chętnych do podziwiania pejzażu gór warto poszukać wyciągów krzesełkowych, które wywiozą na szczyt pobliskiej góry i umożliwią spokojny spacer w dół. Rano niebiański wschód słońca oraz pławiąca się w porannych promieniach panorama gór, wieczorem układający się smugą na zboczu zachód słońca. W ciągu dnia można wybrać pomiędzy wylegiwaniem się na kwiecistej łące, lub aktywnym poznawaniem okolic.
przejażdżka po górach

Autor: Gabriel Amadeus
Źródło: http://www.flickr.com

Na wakacje w górach należy zabrać ze sobą dobre buty, przyrządy sportowe, lornetkę i koniecznie aparat fotograficzny. Noclegi w górach (nieznane szlaki), tym bardziej w wyższych partiach, są zwykle dość zimne, więc oprócz lekkich ubrań trzeba mieć ze sobą koniecznie ciepłe spodnie, bluzę oraz skarpetki. Nie wiadomo, czy nie przydadzą się w czasie zimnych nocy. Wiele miejscowości zachęca do zwiedzania okolic oraz korzystania z lokalnych atrakcji. Warto poszukać ciekawych budowli, skorzystać z zabiegów upiększających albo zabiegów leczniczych w uzdrowiskach. Wiele miejscowości posiada własne budynki sportowe, na przykład basen ze zjeżdżalniami, hale sportowe czy tory saneczkowe letnie. Dla amatorów mocnych wrażeń zawsze znajdzie się mały strumyk z energetyzująco chłodną wodą oraz podmywającym nogi wartkim nurtem. Po takiej porcji wrażeń pozostaje jedynie poszukać sprawdzonej jadłodajni z tutejszym jedzeniem i pokrzepiającym trunkiem.