Notariusz jest osobą , która tworzy dokumenty na zlecenie i pieczęcią urzędową nadaje im moc prawną. Z uwagi na to, że notariusz musi dopilnować zgodności z prawem sporządzonego dokumentu oraz powinien on troszczyć się o dobro każdej strony, której dokument dotyczy, dokumenty stworzone przez notariusza są dokumentami urzędowymi. Dokumenty spisane przez notariusza mają na celu zapobieganie sporom sądowym, bądź stanowić zabezpieczenie interesów. Korzystanie z usług notariusza ma charakter dobrowolny, jednak w przypadku niektórych rodzajów umów, niezbędne jest potwierdzenie jej przez notariusza.

Akty notarialne

Prawnik

Autor: Daniel X. O’Neil
Źródło: http://www.flickr.com

Przykładowym dokumentem wymagającym notarialnego potwierdzenia jest akt własności, podpisywany na przykład w czasie kupna działki czy mieszkania. Pracownik kancelarii notarialnej (pod tym adresem bez problemu zdobędziesz podpowiedź) musi zadbać o sprawdzenie zgodności poprzedniego aktu własności oraz stworzyć odpowiedni wpis w księdze wieczystej. Pracownik ten zajmuje się również potwierdzaniem prawdziwości dokumentów, podpisów oraz podpisywania oświadczeń, które mogą się przydać w przyszłych latach do ubiegania się praw o własność intelektualną. Z usług notariusza korzysta się nierzadko także podczas tworzenia testamentu – notariusz dba wówczas o prawidłowość zapisów dokumentu, żeby uniknąć sporów dotyczących jego treści. Wysokość opłaty dla notariusza jest uregulowana odpowiednią ustawą, może być ona stała, bądź zależeć od wartości tworzonej umowy.

Gdzie poszukiwać pomocy?

Dokumenty

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

W każdym mieście znajduje się przynajmniej parę kancelarii notarialnych. Wysokość opłat w każdej z nich jest równa, więc warto dokonywać wyboru notariusza na podstawie komfortu dojazdu do kancelarii. Najbliżej położoną kancelarię notarialną można odszukać wyszukując w Internecie przykładowe hasło zawierające nazwę określonego miasta. Dla mieszkańców Warszawy taką frazą będzie np. „notariusze warszawa” .

Jeżeli nadal interesuje Cię to zagadnienie, to odwiedź stronę www (https://www.iurico.pl/) a tutaj na pewno zdobędziesz mnóstwo informacji na ten temat.

Wyszukiwarka internetowa wyświetli wówczas mapę miasta z zaznaczonymi na niej punktami wszystkich kancelarii notarialnych. Decydując się na któregoś specjalistę, można skontrolować godziny otwarcia jego biura, oraz zaopatrzyć się w inne pomocne informacje, jak np. numer telefonu.