O konieczności posiadania domowej apteczki przekonani byli już nasi przodkowie żyjący w czasach Polski szlacheckiej. W każdym dworku znajdowała się półka, gdzie gospodarze przechowywali różnorakie specyfiki na najczęstsze dolegliwości. Ten zwyczaj przetrwał do dzisiaj, z tym że zawartość apteczki w znacznej mierze się przeobraziła.

tabletki

Autor: Global Panorama
Źródło: http://www.flickr.com
Co prawda nadal znajdziemy w niej tabletki ziołowe, ale regały zostały zdominowane przez pigułki, czyli sztucznie wytworzone specyfiki wyprodukowane w fabrykach. Okazuje się także, że termin apteczka nie odnosi się tylko do jednej z kuchennych szafek, lecz też do małych pudełek przewożonych w samochodach. A niektórzy mężczyźni nawet ryzykują stwierdzenie, że apteczką jest również kobieca torebka.

Podstawowym elementem każdej apteczki bywają wszelkiej wielkości lepce i bandaże. Są one bardzo przydatne, kiedy skaleczymy się w nogę lub serdeczny palec. Poza tym przydałby się w takiej okoliczności również środek odkażający, czyli przykładowo jodyna. Na tym

pigułki

Autor: Will Thomas
Źródło: http://www.flickr.com

jednak nie kończy się arsenał, który używamy przeciwko tym najbardziej zwyczajnym dolegliwościom.Najprawdopodobniej najbardziej rozpoznawalnym medykamentem w mieszkalnej szafce pierwszej pomocy bywają pigułki przeciwbólowe. Najczęściej zawierają one w swoim składzie substancję zwany paracetamolem, który po przedawkowaniu jest w stanie zagrozić naszemu samopoczuciu, a nawet życiu. Ta reguła odnosi się zresztą także do pozostałych medykamentów – fakt, że konkretny lek jak sprzedawany bywa bez recepty nie zwalnia nas z konieczności stosowania się do zaleceń znajdujących się na ulotce. Gdy otwieramy apteczkę i wyciągamy dłoń po antidotum na bóle wątroby, to nie możemy w żadnym razie zapominać o przestrogach farmaceutów.

Gdy nabywamy popularne i niezmierne często reklamowane suplementy diety oraz preparaty witaminowe zupełnie nie myślimy o terminie przydatności do spożycia. Tymczasem lekarstwa, które leżą latami na domowych regałach nie dosyć, że tracą swoje cenne właściwości, to nawet mogą pogorszyć stan naszego zdrowia. Identycznie sprawa się przedstawia w przypadku równie często nabywanych syropów na przeziębienie. Z kolei osoby przewlekłe chore muszą mieć na podorędziu lekarstwa, które ratują im życie. Każda osoba po przeszczepie serca musi zażywać specjalne środki zapobiegające odrzutom, a każdy cukrzyk właściwie nie rozstaje się z pompą insulinową. A część z tych medykamentów trzeba trzymać w lodówce, aby były produktami w całości wartościowymi.