Kiedy zadłużenie już pojawi się, łatwo jest stracić nad nim kontrolę. Zadłużenia, jakie przestaliśmy być w stanie płacić stopniowo zaczynamy finansować kolejnymi kredytami.
Są to na ogół wysokooprocentowane tzw. chwilówki, jakie szybko okazują się nie tylko kroplą w całym morzu potrzeb, ale początkiem kolejnych komplikacji.

dom

Autor: Zaha Hadaid
Źródło: http://www.flickr.com/

Zadłużenie pojawia się częstokroć w związku z utratą pracy bądź inną losową sytuacją, wywołującą duże obniżenie naszych możliwości finansowych.

Jeśli omawiany wątek okazuje się dla Ciebie ciekawy, to poczytaj także więcej informacji na zbliżone problemy, które będą dla Ciebie niezwykle interesujące.

Przyzwyczajeni do określonego poziomu życia, bywamy wówczas skłonni do zaciągania dodatkowych zobowiązań na pokrycie bieżących wydatków. Zdaje nam się, iż deficyt w naszym portfelu będzie stanem przejściowym i sytuacja za chwilę ulegnie odwróceniu. Niemniej jednak ilość naszych długów bez ustanku powiększa się. Z każdą następną pożyczką zwiększamy także ilość wierzycieli, jacy niebawem, na przeróżne sposoby, poczną domagać się spłaty zaległych wierzytelności. Rozpocznie się windykacja.

Skąd bank wie, iż posiadamy kredyt? Informacje o przebiegu spłaty zaciągniętych w bankach kredytów gromadzone są przez biuro Informacji Kredytowej. Kiedy posiadamy w BIK negatywną historię kredytową, musimy być przygotowani na ogromne problemy z uzyskaniem z banków następnych kredytów. Walka z pożyczkami nie należy do prostych zadań. Im prędzej zdecydujemy się jednak powstrzymać tę spiralę, tym ogromniejsza szansa, że uda się nam nadać temu procesowi w miarę łagodny przebieg. Do problemu musimy podejść metodycznie – oczywiste jest, że nie pozbędziemy się długów w przeciągu tygodnia.

Uporządkowanie naszego budżetu i przyjęcie rozumowej metody spłaty zobowiązań, kroczek po kroczku, pomoże nam jednak uchronić się przed poważnymi skutkami, takimi jak wizyta komornika.