Czytanie książek to jeden z powszechnych sposobów na wykorzystywanie wolnego czasu. W dzisiejszym świecie czytanie jest stopniowo wypierane przez wykorzystywanie nowych urządzeń, zazwyczaj komputerów i Internetu. Książki wciąż jednak zachowały sporą grupę odbiorców. Można to stwierdzić chociażby na podstawie obserwacji jak wiele jest osób z książkami w tramwajach, pociągach i pozostałych środkach komunikacji. Czytanie to rozrywka w znaczeniu tradycyjnym, poza zwykłej czynności czytania wymaga od czytelnika także myślenia i użycia wyobraźni. Tym różni się na przykład od oglądania telewizji, która to czynność nie wymaga wielkiej refleksji. Oprócz tego poprzez lekturę poszerza się zasób słownictwa, a czytelnik jest zaznajomiony z regułami gramatyki i pisowni języka, w jakim czyta. Z tego powodu osobom poznającym języki obce nierzadko poleca się czytanie literatury w danym języku, ponieważ przyswajają oni nowe słowa. Szczególnie polecane jest czytanie pozycji, które już się zna, co uprości poznawanie treści.

Co czytać?

dziewczyny podczas czytania

Autor: CollegeDegrees360
Źródło: http://www.flickr.com

Na kwestię „co warto przeczytać?” nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi.http://www.strojemikolaja.pl/ stroje mikołajaWybory czytelnicze uzależnione są bowiem od preferencji danego człowieka, a każda osoba ten gust ma inny. wybory powinno się więc przeprowadzać na zasadzie prób i błędów. Po znalezieniu zajmującej i dopasowanej do gustu książce można na przykład zacząć czytać pozostałe książki danego autora. Później można z kolei zainteresować się pozostałymi pozycjami w obrębie jednego rodzaju.

Zaabsorbowała Cię opisywana problematyka? Poznaj zatem oprócz tego ten ważny link – to również bardzo cenne źródło informacji.

W ten sposób zwiększa się szanse na trafienie na coś dobrego do czytania. Repertuar czytelniczy na świecie jest wielki i trudny do zliczenia, każdy więc jest w stanie trafić na coś dla siebie. Intrygujące propozycje można znaleźć tutaj –

Czytelnictwo na terenie Polski

Niestety w ostatnich latach widać w kraju drastyczny spadek poziomu czytelnictwa. Z najnowszych badań wnioskuje się, że tylko około 30% obywateli Polski sięga po książkę w ciągu całego roku. Jest jednak także stała grupa ludzi, którzy sięgają po lektury nagminnie i systematycznie i w całym roku sięgają po więcej niż 6. Obecnie wiele ludzi przechodzi od czytania tradycyjnego do ekranowego, a to również powinno wchodzić do rankingów czytelnictwa. Więcej czytają także uczniowie, często z uwagi na zadawane w szkole lektury obowiązkowe.