Nad jeziora czy nad morze? Jest to powszechny dylemat wczasowiczów. Każda z tych opcji posiada swoje plusy i wady, a w naszym kraju na szczęście mamy ten komfort, że można wybierać pomiędzy wieloma alternatywami.
Niekiedy można mieć tak zwane 2 w jednym.

busy

Autor: Artur Malinowski
Źródło: http://www.flickr.com
Wielkim pozytywem klimatu nadbałtyckiego jest czyste, nadmorskie powietrze pozbawione pyłu, spalin i różnych zarazków. Mieści natomiast jod, jaki korzystnie wpływa na układ. woda w morzu również niesie dobrodziejstwa – wpływa na krążenie krwi, zaś fale są idealnym masażem dla muskułów. Nad Bałtyk powinny wybrać się w szczególności jednostki z niedoczynnością tarczycy, alergią, schorzeniami serca czy też układu oddechowego. Nad morzem jest także mnóstwo atrakcji, takich jak kina, muzea, parki rozrywki itp. W razie brzydkiej pogody nie będzie problemu ze odszukaniem alternatywy. Możemy również uprawiać wodne sporty, jak windsurfing. Jednak potrzeba dość wiele skwarnych dni, aby woda zdążyła się nagrzać, zaś w środku sezonu odnalezienie miejsca na plaży czasami graniczyć może z cudem.
opinie
Nad jezioro natomiast powinny wybrać się osoby, jakie pragną ciszy oraz spokoju na łonie przyrody. Klimat takich terenów wpływa antydepresyjnie na ustrój, a otaczające bory tworzą cudowny mikroklimat. Taki Pobyt będzie służył w szczególności ludziom z problemami z organami ruchu, z ciśnieniem a także z układem krążenia.

Kolejnym atutem jest fakt, iż woda często jest czystsza oraz cieplejsza niż w morzu, a na plaży łatwiej odnaleźć spokojne miejsce. Jeżeli planujemy urlop z dziećmi nad jeziorem nie musimy się o nie ambarasować tak, jak nad Bałtykiem.