Odprawa celna – chociaż wielu z nas niejednokrotnie słyszało te słowa, tak naprawdę często nie do końca wiemy co oznacza i jakie procedury obejmuje. Odprawa celna to kontrola towarów i dokumentów, a także pobór cła i podatków. Jest to wypełnienie wszystkich czynności potrzebnych przy przyjmowaniu dóbr, bagaży czy też także osób przy przekraczaniu granicy celnej.

Samolot w porcie lotniczym

Autor: Jorge from Brazil
Źródło: http://www.flickr.com
Odprawa celna kojarzy się lotniskami, co jest rzecz jasna prawdziwą informacją.

Potrzebny jest Ci kompleksowy raport (https://bhp-online.com/sprzet-ochrony-ppoz-c1185) na ten temat? Starczy, że wejdziesz na poniższy link i na kolejnej stronie odnajdziesz wszelkie niezbędne wiadomości.

W hali odpraw przeprowadza się kontrolę celną. Zgłasza się wtedy rzeczy, za które można mieć zwrócony podatek VAT, jak również przedmioty, które trzeba zakomunikować służbie celnej i te, które muszą być oclone. Kto jest zwolniony z kosztów celnych? Nie płaci obywatel Unii Europejskiej, jeżeli podróżuje do innych państw sojuszu. Nie dzieje się tak w przypadku, gdy przedmioty są przeznaczone do handlu. Co jednak w przypadku, gdy przylatuje się z kraju trzeciego? Zwolnione z kosztów są przedmioty o cenie nieprzekraczającej 430 Euro. Pomijane są leki potrzebne pasażerowi i wyroby tytoniowe oraz alkohol w dokładnych ilościach. Dokładne informacje o nich można uzyskać na witrynach internetowych lotnisk. Odprawa celna to rzecz jasna nie tylko lotniska. Podlega jej każdy typ transportu towarów poza granicę. Towary są sprawdzane przez służbę celną.

airport

Autor: Amila Tennakoon
Źródło: http://www.flickr.com

Ustala się na niej wielkość cła, które przewoźnik zapłaci. Listę dokumentów potrzebnych do wykonania odprawy należy szukać w Internecie. Po wpisaniu frazy „dokumenty do odprawy celnej” odnajdziemy odpowiednie dokumenty, dzięki którym odprawa minie bezproblemowo – odprawa przed wylotem. Trzeba mieć na uwadze, że istnieje kilka rodzajów: ostateczna, czasowa i odroczona. Pierwsza z wymienionych oznacza, że przedmioty nie powrócą już przez granicę celną, kolejna – przedmioty po pewnych czasie wracają, ostatnia – kiedy urząd celny przekazuje przedmioty do skontrolowania innej instytucji. Niejednokrotnie pada również pytanie, z jakiego powodu opłaca się cło. Mianowicie, państwo pobiera opłaty, aby np. obce produkty nie stanowiły zbyt dużej konkurencji dla towarów powstających na terenie kraju czy też cło zapewnia wpłaty dla kraju, w związku z czym otrzymuje większe dochody.

Choć odprawa celna może być trudną procedurą, współcześnie dzięki wiadomościom zawartym w sieci, nie powinna taka być. Warto więc przejrzeć wszystkie udostępnione informacje i przebyć kontrolę bez stresu.