Prowadząc własną firmę przeważnie dużo energii wkłada się w to, aby jak najszybciej szła ona do przodu. W kolejnych krokach zdobywa się kolejne cele, umacnia na rynku i zwiększa wartość.

Uzbekistan

Autor: David Besnette
Źródło: http://www.flickr.com
wycena udziałów w spółce z o.o

Autor: Maurice Velati
Źródło: http://www.flickr.com
Lecz niekiedy zdarza się, że z jakiegoś powodu będzie się trzeba firmy albo posiadanych w niej udziałów pozbyć. W takim przypadku konieczne jest ustalenie ceny, za którą wszystko to się sprzeda. Rzecz jasna właścicielowi będzie zależało na tym, żeby jak najdrożej sprzedać, za to kupujący będzie chciał obniżyć jak się da cenę. W wielu przypadkach strony porozumiewają się i transakcja jest zawarta bez jakiś specjalnych formalności. Ale wielokrotnie się zdarza, że będzie konieczne wykonanie odpowiednich wycen, które dadzą finansowy obraz całości.
dokumentacja podatkowa

Autor: Ian Lamont
Źródło: http://www.flickr.com
Przy tego typu transakcjach dość często robiona jest wycena udziałów w spółce z o.o. Występuje to wtedy, gdy jest kilku wspólników i jeden z nich chciał się będzie swoich udziałów pozbyć, czy to sprzedając je pozostałym właścicielom, czy obcej osobie. Taka wycena pozwoli na określenie, ile tego typu udziały będą warte, i będzie stanowić w wielu przypadkach punkt wyjścia do negocjacji. W przypadku sprzedaży firmy w całości przeprowadzana jest wycena jej ogólnej wartości, tu można się oprzeć o jedną z paru metod, których wyniki mogą się jednak dość mocno od siebie różnić.

W szczególności trudnym zadaniem będzie wycena marki. W niektórych firmach główną wartością jest właśnie towarowy znak, lecz do właściwego oszacowania jego wartości niezbędne jest duże doświadczenie i wiedza.