Każdego dnia słyszymy w mediach o tym, że ktoś zaginął, że poszukuje go policja. Niekiedy chodzi o zbrodnie dokonywane na tych osoba|osobach, a niekiedy osoby te znikają z własnej inicjatywy i często zacierają za sobą ślady, żeby zniknąć przed wierzycielami lub przed rodziną.

Często też osoby takie po jakimś czasie same się znajdują, a ich odejście nie wiąże się z aktywnością przestępców. Osobną kategorią osób zaginionych są osoby chore, które zapadają np. na demencję i po prostu nie potrafią same trafić do swojego domu. Poszukiwanie osób zaginionych to bardzo często uciążliwy i długotrwały proces.

Jeśli szukasz tego typu materiałów, co te zaprezentowanie w niniejszym opracowaniu, to w artykule zamieszczonym tu na pewno je znajdziesz.

Zgłoszenie zniknięcia kogoś z rodziny na policji niestety nie gwarantuje sukcesu w postaci odnalezienia zaginionego. Skomplikowane procedury, a niekiedy zwykły brak zaangażowania w poszukiwania lub zbyt małe środki policji powodują, że lista osób zaginionych stale się wydłuża.

Komórka

Autor: John Karakatsanis
Źródło: http://www.flickr.com

Poszukiwaniem osób zaginionych podejmują się również prywatni detektywi warszawa jako największe miasto w kraju, gdzie również ginie najwięcej ludzi, jest też najprężniejszym rynkiem usług detektywistycznych. Firmydetektywistyczne, aby legalnie funkcjonować na terenie Polski, muszą znaleźć się w rejestrze detektywów w MSWIA. Strategia poszukiwania zaginionej osoby opracowywana jest oczywiście w każdym przypadku indywidualnie, bo każdy taki przypadek jest inny. Detektywi przygotowują strategię poszukiwań na bazie szczegółowych ustaleń okoliczności, w jakich dana osoba zaginęła.

Starają się przez dotarcie do ewentualnych świadków czy ludzi, którzy mogą mieć jakiekolwiek informacje na ten temat, ustalanie wszelkich kontaktów służbowych i towarzyskich zaginionej osoby, dogłębne poznanie jej rozkładu dnia, nawiązanie kontaktu z ewentualnymi porywaczami itp. W poszukiwaniach osób zaginionych zaangażowane są tez organizacje pozarządowe jak choćby fundacja Itaka. Prowadzi ona bazę danych osób zaginionych, serwis informacyjny, pomaga zapewnić wsparcie psychologiczne dla rodziny czy pomoc prawną. Działania te za odnalazło się wiele osób zaginionych.