Nowoczesny rynek farmaceutyczny zdają się napędzać sami chorzy, a nawet zupełnie zdrowi ludzie. Powszechna dostępność i różnorodność pigułek sprawiają, że praktycznie każdy znajdzie coś na te najmniej dokuczliwe objawy, czyli np. na niewielki ból gardła.

Tabletki

Autor: kev-shine
Źródło: http://www.flickr.com

Nierzadko zamiast pójść do doktora, swoje kroki kierujemy do pobliskiej apteki i tam pytamy magistra farmacji o najlepiej działający środek na ból głowy. I w wielu przypadkach takim sposobem omijamy kolejki pod gabinetem lekarskim. Sprawdźmy więc, czy przedstawione rozwiązanie pozostaje dla nas bezpieczne i korzystne,a również, jak być świadomym klientem. Koniecznie należy wiedzieć, że informacje oraz sposób podania zapisany na etykiecie jest skonstruowany w niezwykle ostrzegawczy sposób. Sami doktorzy medycyny już tak rygorystycznie do sprawy nie podchodzą i często przepisują pacjentom lekarstwa, których sami baliby się zażyć. Sam tekst na ulotkach jest napisany trochę na wyrost, żeby klienci nie mieli żadnych pretensji w przypadku nieoczekiwanych i nieopisanych skutków ubocznych. Fakt ten jednakże nie przesądza o tym, że lecząc się na własną odpowiedzialność mamy lekceważyć ostrzeżenia wytwórcy tabletek nasennych.

Tabletki

Autor: Marc Majcher
Źródło: http://www.flickr.com

Dużym wzięciem cieszą się obecnie preparaty witaminowe. Osoby zmęczone nauką sięgają po magnez, a rodzicom w podeszłym wieku oraz przedszkolakom zakupuje się syropy wzmacniające apetyt i posiadające w swoim składzie także cenne dla człowieka składniki mineralne. Reklamówki telewizyjne sugerują, żeby wręczać zestaw witamin członkom familii, na przykład z okazji Dnia Matki albo na gwiazdkę. Duża dostępność leków wywołała u niektórych zaburzenie zwane lekomanią. A to oznacza, że konkretna pani czuje przymus zażywania tabletek na trawienie, pomimo że sam organizm nie wymaga od niej leczenia farmakologicznego. Jeśli lekarz właściwie postawi diagnozę, to wtedy w terapii wykorzystuje się szczególny specyfik zwany placebo, który nie zawiera jakiejkolwiek substancji leczniczej. Sprawdź, apteka Bełchatów ma ciekawe promocje.

Z kolei osoby cierpiące na przewlekłe dolegliwości (np. miażdżyca) albo są po przeszczepie serca muszą zażywać leki każdego poranka. W takich i zbliżonych sytuacjach bardzo pomocna okazać się może porada aptekarza, który znajdzie dla kosztownego leku tańszy zamiennik. W niektórych i tych szczególnych przypadkach jest w stanie także zasugerować preparaty zielarskie, które mniej obciążają organizm skutkami ubocznymi.