Dotknęło cię jesienne przeziębienie? Boli cię głowa? Zatrułeś się? Na wszystkie mniej niebezpieczne przypadłości możemy kupić lekarstwa w aptece. Ale czy myślałeś kiedyś, jaką drogę muszą przejść, aby się niej znaleźć?

tabletka

Autor: Allan Ajifo
Źródło: http://www.flickr.com
Lek nim znajdzie się w sprzedaży przez lata jest testowany w ciągu trwania tak zwanych badań klinicznych. Badania kliniczne to ogromna inwestycja firm medycznych. Gdy już w laboratoriach zostanie wytworzony lek, a następnie sprawdzony w badaniach przedklinicznych należy sprawdzić jego działanie w kuracji schorzenia w badaniach klinicznych. Badania te mają ma 4 fazy. Faza nr 1 weryfikuje bezpieczeństwo lekarstwa. Uczestniczy niej parędziesiąt chętnych i całkowicie zdrowych osób. Podczas inspekcji badaczy przyjmują one lek i są stale obserwowane. Badania odbywają się w specjalistycznych bazach badawczych. Faza druga to zbadanie przydatności testowanego lekarstwa na konkretnej próbie osób chorujących na to schorzenie. Obejmuje ona paręset ochotników z danym schorzeniem. Faza ta daje możliwość ustalenia ostatecznych stosowanych dawek w dalszych fazach i określa ich bezpieczeństwo. Wybiera się podwójną ślepą próbę, znaczy to, że ani lekarz, ani pacjent nie mają pojęcia, czy zażyty lek to faktycznie lekarstwo, czy też placebo. W ten sposób sprawdza się rzeczywiste działanie medykamentu, a nie siłę podświadomości. W kolejnej, III fazie bierze udział kilka tysięcy pacjentów – ochotników.

Czas jej trwania to kilka lat, uściśla związek między byciem bezpiecznym a działaniem leku w czasie niedługiego i długiego przyjmowania.

Być może ciekawe okażą się informacje, które posiada proponowana treść. Jeśli masz ochotę zgłębić więcej, to wejdź tutaj oraz wyczerpująco zobacz tamte wiadomości.

Pomyślne zakończenie tej fazy pozwala na zarejestrowanie lekarstwa i daje możliwość wdrożenia go na rynek. Faza czwarta odnosi się do terapeutyków, które zostały już zarejestrowanie i są obecne w sprzedaży. Definiuje, czy lek jest bezpieczny w każdym przypadku zaleconym przez wytwórcę. Faza ta stanowi pomocniczą weryfikację wcześniejszych wyników. Na rynek nie może trafić żadne lekarstwo, które nie przeszło badań klinicznych. Niezależnie, czy jest to drogi leki na przewlekłe schorzenie, czy zwykłe niedrogie pigułki na ból głowy. Badania przedkliniczne i wszystkie fazy badań klinicznych to podstawowy element, aby uzyskać rejestrację leku.