Nad Wisłę nadeszła słotna jesień, a za parę tygodni zacznie się zima. Synoptycy przewidują, że tego roku będzie się ona odznaczała wyjątkową surowością. To oznacza, że koniecznością staje się wycieczka do sklepu ciuchowego, w którym można nabyć ciepłe polary.

człowiek ubrany w polar w górach

Autor: Jeremy Bronson
Źródło: http://www.flickr.com
Najlepszym przybytkiem, w którym kupisz ciuchy, w tym zwłaszcza polary (tutaj więcej o tym) (ciepłe polary ze sklepu), na zimne dni, jest naturalnie dobry sklep górski. Powszechnie wiadomo, że najgroźniejszym wrogiem chodzących po górskich szlakach nie są strome granie, a zmienna i zdradziecka aura. Można zauważyć, że więcej wspinaczy zginęło przez zamarznięcie, niż w efekcie upadku z wysokości. W 20. stuleciu, kiedy ludzie heroicznie walczyli z najwyższymi szczytami, naukowcy próbowali zrobić ubrania, które skutecznie zabezpieczają wspinacza przed koszmarnymi warunkami obecnymi w Alpach i innych górach. Współczesne ciuchy dla wspinaczy to wynik kilku dekad pracy w tej dziedzinie. Warto w tym miejscu powiedzieć, że tego rodzaju ubrania mogą wkładać też ludzie, którzy nie zamierzają zdobywać Mount Everestu. Wyroby, jakie ma w ofercie typowy sklep górski – sprawdź naszą propozycję – (więcej tu: ), są w sam raz także dla wielbicieli przechadzek po górskich ścieżkach oraz dla tych, co po prostu uwielbiają miłe ciepło nawet w najmroźniejsze dni.

Ale nie jedynie okrycie wierzchnie jest ważne. Niewielu ludzi wie, że większość przeziębień jest wywoływana przez przemarznięcie dolnych kończyn. O ile twoje buty łatwo przepuszczają powietrze oraz wodę, nie wdziewaj tego na nogi zimową porą. Warto zgromadzić trochę więcej pieniędzy i pójść do sklepu górskiego, by tam zamówić porządne buty, wyprodukowane przez renomowanego producenta sprzętu wędrówkowego.

Jeśli planujesz w przyszłości wyruszać na wędrówki po górskich trasach, pamiętaj, że kluczowe także w tym przypadku jest solidne obuwie. Mnóstwo śmiertelnych wypadków w polskich górach było pokłosiem tego, że nierozsądni spacerowicze mieli na sobie niewłaściwe obuwie. Na tatrzańskich szlakach podstawowa jest prawidłowa przyczepność obuwia.