Sudety to nadzwyczaj urozmaicona i fascynująca kraina górska, mieszcząca się na południowo – zachodnim krańcu Polski. Sudetami dzielimy się w dużej części z naszymi czeskimi sąsiadami, nieduży skrawek mieści się także na terenie Niemiec. W obrębie sudeckiego łańcucha górskiego mieści się mnóstwo, mezoregionów, pośród których największe są: Karkonosze, Góry Izerskie, Góry Kaczawskie, Góry Stołowe i Góry Sowie.

kliknij

Autor: Katarzyna Matylla
Źródło: http://www.flickr.com
Sudety to teren niezwykle cenny przyrodniczo, a ich najwyższe pasmo objęto ochroną pod postacią Karkonoskiego Parku Narodowego. Najwyższym wierzchołkiem jest tutaj Śnieżka (1602 m n.p.m.), na szczycie, której znajduje się schronisko oraz budynek mieszczący restaurację i obserwatorium meteorologiczne. Typowym elementem karkonoskiego krajobrazu są kotły polodowcowe o spadzistych ścianach, urzekające jeziora górskie, m.in. Mały i Wielki Staw oraz Śnieżne Kotły, a także granitowe skałki o fenomenalnych kształtach i fantazyjnych nazwach: Słonecznik, Pielgrzymy, czy też Końskie Łby. Atrakcyjnym mieszkańcem Parku jest muflon – gatunek sprowadzony tu mniej więcej sto lat temu z Sardynii i Korsyki.

Interesującą atrakcją przyrodniczą jest Park Narodowy Gór Stołowych, chroniący baśniowe formy zniszczonych, piaskowcowych skał. Większość z nich posiada własne, sugestywne nazwy: Szczeliniec, Skalniak, Narożnik, Skalne Grzyby. Przez skalne miasta wiodą niesamowite labirynty, które urzekają rozmaitością kształtów i majestatycznością otaczających je skał. Należy wiedzieć, że w Górach Stołowych występuje zarazem najmniejsza, jak i największa polska sowa. Potężny puchacz znakomicie czuje się na skalnych osuwiskach, malutka sowa z kolei zamieszkuje dziuple mieszczące się w pniach drzew.

Najważniejszą miejscowością na obszarze Sudetów jest Jelenia Góra przyciągająca podróżników przepięknym rynkiem z klasycystycznym ratuszem i kamienicami z siedemnastego i osiemnastego wieku. Dużą atrakcją są także pozostałości XV- wiecznych murów obronnych z trzema basztami a także gotyckie i barokowe kościoły.

Dwiema najpopularniejszymi miejscowościami turystycznymi w Sudetach są z pewnością Szklarska Poręba i Karpacz, które są doskonałą bazą wypadową w Karkonosze. W trakcie spacerów po Szklarskiej Porębie trzeba zobaczyć Muzeum Mineralogiczne, Muzeum Energetyki, Starą Chatę Walońską oraz Domu Gerharta i Carla Hauptmannow.

Ruszaj do meritum oraz przeczytaj szczegóły (https://www.spijtanio.eu/kwatery-pracownicze-lublin) na opisywany temat na innych stronach – na pewno Cię pochłoną totalnie. Zobacz to teraz.

Punktem obowiązkowym zwiedzania są też wodospady Szklarka i Kamieńczyk. Trzeba też skorzystać z wjazdu kolejka górską na Szrenicę, skąd podziwiać można Kotlinę Jeleniogórską, Góry Izerskie i zachodnie Karkonosze.

Najznakomitszym zabytkiem Karpacza jest świątynia wang, zbudowana z drewna sosnowego na przełomie dwunastego i trzynastego wieku. Podziwiając to unikatowe dzieło dawnej sztuki nordyckiej, warto poznać burzliwe dzieje tego niewielkiego kościoła. Trzeba zobaczyć również Miejskie Muzeum Zabawek z eksponatami z całego świata. Pod Karpaczem w miejscowości Ścięgny znajduje się miasteczko Western City, które z pewnością będzie wspaniałą rozrywką dla dzieci. Niedalekie Kowary mają do zaproponowania swym gościom wizytę w sztolniach, skąd wydobywano niegdyś radioaktywny materiał do budowy pierwszej radzieckiej bomby atomowej. Trzeba także zaglądnąć do Parku Miniatur, gdzie zbudowano figurki największych śląskich zabytków.

W Sudetach mieści się również parę uzdrowisk przyciągających rzesze kuracjuszy. Jednym z nich jest Świeradów – Zdrój znany z terapeutycznych, radoczynnych źródeł, pięknego Parku Zdrojowego oraz najdłuższej na dolnym Śląsku hali spacerowej utworzonej z drewna. Równie popularna jest położona u stóp Gór Stołowych Kudowa Zdrój – uzdrowisko z angielskim parkiem zdrojowym, pijalnia wód mineralnych z salą koncertową oraz muzea zabawek i żaby. W kolejnym uzdrowisku – Dusznikach – Zdroju należy zobaczyć Muzeum Papiernictwa.

Bolesławiec słynie z ceramiki krzemionkowej. Podczas bytności w miasteczku należy odwiedzić Muzeum Ceramiki, ratusz i kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i świętego Mikołaja będący jedną z najbardziej cennych świątyń na Dolnym Śląsku. Najogromniejszą atrakcją Lubomierza jest Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych. Należy wiedzieć, że to właśnie tutaj nakręcono słynną komedię „Sami Swoi”. Miłośnicy tego filmu zapewne nie zapomną o wizycie w Muzeum Kargula i Pawlaka, gdzie można zobaczyć płot dzielący obejścia sąsiadów oraz mnóstwo innych pamiątek powiązanych z komedią. Historia Złotoryi, jak sama nazwa sugeruje, związana jest ze złotem. Pozostałością po panującej tu od XII do XV w. gorączce złota jest uprzystępniona do zwiedzania, kopalnia „Aurelia” wykuta w wulkanicznych skałach. Trzeba też zajrzeć do Muzeum Złota. Miejscowość znacznie się ożywia podczas Mistrzostw Polski w Płukaniu Złota. Podczas pobytu w Złotoryi trzeba też zobaczyć rynek z neorenesansowym ratuszem i kamienicami oraz pozostałości murów obronnych z 20-metrową Basztą Kowalską, z której roztacza się malownicza panorama miasteczka.

Do Grodźca turyści przyjeżdżają na turnieje rycerskie rozgrywane na tutejszym zamku. Z tego rodzaju imprez słynął też Lwówek Śląski, któremu popularności przydawał również pierwszy w Polsce browar. Oprócz tego miasteczko może się pochwalić romańsko – gotyckim kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, murami miejskimi z dwoma wieżami bramnymi: Bolesławiecką i Lubańską oraz rynkiem z renesansowymi kamieniczkami i ratuszem.

Istotnym ośrodkiem sakralnym są Wambierzyce, gdzie wznosi się monumentalna Bazylika z czternasto-wieczną z cudowną figurką Matki Boskiej. W miejscowości znajduje się tez urocza Droga Krzyżowa oraz szopka składająca się z 800 elementów. W pobliskiej Czermnej znajduje się osobliwa Kaplica Czaszek, gdzie zebrano kilka tysięcy ludzkich kości i czaszek – ofiar wojen i epidemii cholery.

Entuzjaści górskich wycieczek powinni zapoznać się z ofertą wczasów w Krościenku (Pieniny) – popularna oferta.