Roztocze to region znajdujący się na pograniczu Polski i Ukrainy i wyróżniający się nadzwyczaj urozmaiconą rzeźbą terenu. Fantastycznie współgrają tu ze sobą łagodne wzniesienia, bajkowe parowy i jary, malownicze rzeki i bukowo – jodłowe lasy. Pośród cudnego krajobrazu świetnie prezentują się zabytki będące pamiątką po mieszkających tu dawniej przedstawicielach przeróżnych kultur.

polecane domki letniskowe w Bieszczadach

Autor: Jacek Becela
Źródło: http://www.flickr.com
Miastem stołecznym Roztocza jest Zamość, nazywany perłą renesansu. Z uwagi na swoje walory architektoniczne, zamojska starówka została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego Unesco. Do najatrakcyjniejszych miejskich obiektów zaliczyć można: siedemnasto-wieczny klasycystyczny ratusz z wieżą zegarową i słynnymi wachlarzowatymi schodami, ormiańskie kamienice, klasycystyczną katedrę z szesnastego wieku oraz Arsenał.

Najcenniejsze przyrodniczo obszary znajdują się w środkowej części regionu. Zostały one objęte ochroną pod postacią Roztoczańskiego Parku Narodowego. Zarodkiem Parku był zwierzyniec utworzony w tysiąc pięćset dziewięćdziesiątym trzecim roku przez kanclerza Jana Zamoyskiego – słynnego zwolennika zwierząt i wytrawnego myśliwego. Pamiątką po Janie Zamoyskim i jego rodzinie jest miasto Zwierzyniec – w jego czasach siedziba Ordynacji Zamojskiej, a także znajdujący się w nim kompleks pałacowy, który powstał w wyniku przekształcenia pierwotnego, modrzewiowego dworu. W Zwierzyńcu znajduje się także staw z czterema wyspami, a na jednej z nich wznosi się kościół św. Jana Nepomucena (1947 r.). Nieopodal Zwierzyńca znajduje się interesująca atrakcja przyrodnicza – Stawy Echo. Stanowią one istotną ostoję fauny wodno – błotnej. Żyje tu około 80 gatunków ptaków oraz wiele rzadkich gatunków płazów i gadów. Stawy Echo to również miejsce, gdzie swój dom znalazły koniki polskie – rasa powstała w wyniku krzyżówki tarpana z koniem domowym. Amatorzy bajecznych krajobrazów muszą udać się na Bukowa Górę, skąd roztacza się wspaniały pejzaż złożony z różnokolorowych pasów pól uprawnych.

Wyjątkowo atrakcyjnym i urokliwym zakątkiem Roztocza jest Biłgoraj i jego najbliższa okolica, znane z charakterystycznego budownictwa regionalnego, stworzonego przez biłgorajskich sitarzy. Przykładem takiej architektury jest zagroda w Biłgoraju, mieszcząca współcześnie Muzeum Rzemiosł Ludowych. Miasteczko jest w szczególności atrakcyjne w czerwcu, gdy odbywają się w nim różnego rodzaju imprezy: Ogólnopolski Festiwal Orkiestr Dętych, Festiwal Piosenki Dziecięcej, Ogólnopolski Festiwal Kapel Podwórkowych i Ulicznych, a także Wyścig Kolarski po Ziemi Biłgorajskiej.

Istotnym miejscem na Roztoczu jest Porytowe Wzgórze położone na terenie Parku Krajobrazowego Lasy Janowskie. W tysiąc dziewięćset czterdziestym czwartym roku iała tutaj miejsce największa bitwa partyzancka na ziemiach polskich. Na pamiątkę tego zdarzenia utworzono tu cmentarz i odsłonięto pomnik.

Znany wszystkim z wiersza Jana Brzechwy Szczebrzeszyn charakteryzuje się ślicznym położeniem w zalesionej dolinie rzeki Wieprz. Nie mogło tu oczywiście zabraknąć pomnika chrząszcza, który tak samo jak za życia poety wciąż brzmi w szczebrzeszyńskiej trzcinie. Do najcenniejszych tutejszych zabytków należą szesnastowieczna cerkiew i siedemnastowieczna renesansowa synagoga. Trzeba wspomnieć,że w okolicach miasteczka zrobiono Szczebrzeszyński park krajobrazowy, gdzie w tak zwanym „Piekiełku” występuje bardzo dużo cudownych, lessowych wąwozów. Ze Szczebrzeszyna do Narola przebiega piękny szlak rowerowy podczas przemierzania, którego, można całkowicie poznać krasę okolicy.

Znaczną atrakcją przyrodniczą jest także rezerwat Szum, na terenie, którego znajduje się dolina potoku Szum z cudnymi wodospadami określanymi szumami.

Nie czekaj już – zweryfikuj propozycję (http://www.koneser.eu/lokal/inmedio/), którą dla naszych klientów wymyśliliśmy. Uwzględniliśmy wszelkie potrzeby naszych konsumentów!

Przy okazji powinno się wstąpić do pobliskiego Górecka Kościelnego, gdzie wznosi się modrzewiowy kościółek z XVIII w. Warty uwagi jest też Józefów, znany z kamieniołomów i kamiennych rzeźb. Sporo dzieł miejscowych artystów zostało umiejscowionych w tutejszym Muzeum Kamieniarstwa.

Smakosze piwa powinni odwiedzić Krasnystaw, gdzie odbywa się Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów „Chmielaki Krasnostawskie”. Do najogromniejszych atrakcji imprezy należą: korowód chmielakowy, kiermasze, koncerty kapel ludowych, wybory Miss Chmielaków i oczywiście degustacja lokalnego piwa. Korzystając z bytności w mieście trzeba zwiedzić Muzeum Regionalne i zobaczyć kościół świętego Franciszka z XVIII w.. Fani wypraw po Polsce na pewno zainteresują się ofertą wakacji w Bieszczadach – przejdź do strony.