Mieszkańcy miast coraz bardziej cenią sobie odpoczynek na łonie natury. Nie tylko w czasie urlopu spędzają w ten sposób wolne godziny. W każdy długi wolny weekend czy przerwy świąteczne wyrywają się z miejsca zamieszkania, wsiadają w auto lub też autobus, i szukają cienia lasu, śpiewu ptaków, chłodu wody, jednym zdaniem – ukojenia w przyrodzie.

Tatry

Autor: Pawel Pacholec
Źródło: http://www.flickr.com

Nic tak nie uspokaja jak odgłos górskiego potoku. Nie dziwi więc fakt, że górska agroturystyka jest tak bardzo popularna. Chodząc po górach można usprawnić swą kondycję, jednocześnie podziwiając budzące zachwyt widoki. Szlaki są dostosowane stopniem trudności do kondycji i sił wędrowców. Wystarczy wziąć mapę do ręki, zapakować plecak 25l podróżny, włożyć odpowiednie buty i wyruszyć na górskie ścieżki można sprawdzić również ciekawe trasy rowerowe góry izerskie. Góry zachwycają w każdej porze roku. W lecie można szukać w górach ochłody, delektować się świeżym górskim powietrzem, oczyścić płuca z miejskiego smogu. W drodze zebrać maliny, jagody czy grzybki, których pełne są nasze górski (szczegóły w podanym źródle) lasy. Zimą szaleć na nartach albo desce snowboardowej. Najwspanialej chyba jednak góry wyglądają na jesień. Przyciągają wzrok wszystkimi możliwymi barwami, a liście głośno szeleszczą pod butami wędrowców. I nie ma chyba bardziej nieziemskiego widoku niż gdy rankiem mgła unosi się, i odkrywa przed nami powoli te wszystkie wspaniałości, niczym kurtyna w teatrze.

Agroturystyka w górach to nie tylko Zakopane i Tatry czy Szczyrk, gęsto często uczęszczane. To również mniej nam znane góry Izerskie. Są to niewysokie góry położone w Sudetach na terenie Polski i Czech, gdzie 4 listopada 2009 roku powołano tak zwany Izerski Park Ciemnego Nieba, a jest to pierwszy tego rodzaju park w Polsce i w Czechach. Ideą tego rodzaju parków jest zachowanie nocnego nieba od nadmiaru świateł, po to by móc obserwować gwiazdy (tym samym także ochrona środowiska. Jak wiemy, obecnie ciemne nocne niebo nie jest wcale oczywistością w miastach i wokół nich.
Agroturystyka w górach Izerskich to również fajna idea dla trampów chcących praktykować nie tylko turystykę pieszą, ale też konną lub rowerową, i rzecz jasna narciarstwo. Wieczorami zaś można spędzać czas przy ognisku, piec kiełbaski i bawić się nawet do białego rana, w zimie natomiast urządzać kuligi. Gama ofert agroturystyka góry izerskie jest naprawdę ogromna.