Masz dorastające dziecko, które jest coraz bardziej ciekawe świata. Nie zamartwiasz się tym, tak długo jak jego zainteresowania nie wybiegają poza bezpieczne normy. Czasami i to się zdarza, wszakże młodość i okres dojrzewania rządzą się swoimi prawami.

harcerze

Autor: Leslie Science & Nature Center
Źródło: http://www.flickr.com
W jakiś dzień jednakże twoje dziecko powróciło ze szkoły i poprosiło cię o wyposażenie harcerza. Zamurowało cię, bo chyba tego akurat się nie spodziewałaś, jednocześnie już za chwilę zabrałaś się do działania, gdzie mogłabyś zrealizować prośbę swojego dziecka, czyli zakupić niezbędne harcerskie wyposażenie (znajdź coś dla siebie).

Najbardziej naturalny wybór to akcesoria turystyczne sklep. No tak, jego nazwa wskazuje na to, iż otrzymamy tam sprzęt typowo turystyczny: namioty, śpiwory, obuwie trekkingowe czy sprzęt wspinaczkowy. Jednakże mnóstwo tego typu sklepów ma w swojej ofercie taki towar, jak umundurowanie harcerskie, chusty harcerskie, nakrycia głowy, wywijki harcerskie, pasy, pakietki i odznaki, pagony harcerskie… jednym słowem, wszystko co młodszy i starszy harcerz zapragnie (zobacz więcej w kategorii: wyposażenie harcerza).

turystyka górska

Autor: Paxson Woelber
Źródło: http://www.flickr.com

Zresztą, dla harcerza nie ma rzeczy zbędnych, wszystko posiada swoje miejsce i znaczenie. Podobnie, jak młody harcerz uczy się porządku, podobnie jego wyposażenie musi być nienaganne i dopasowane na miarę. No dobra, nie jest to takie mini-wojsko, choć niektórzy i tak mogą o tym myśleć, lecz każdy kto zakosztował przygody w harcerstwie, zdaje sobie sprawę, iż uczy ona zachowań dosyć zbliżonych. mówimy tu o uczuciach patriotycznych, samodoskonaleniu czy braterskiej pomocy.

Jeśli więc twoje dziecko chce przystąpić do harcerzy traktuj to jako pozytywny prognostyk. Z jednej strony wszakże nawet jak się zdeprymuje to, chociaż pozna, określając przysłowiowo, „z czym to się je”, nie będzie jednakowoż zarzucać ci, że się nie zgodziłaś , że obaliłaś jego plany. Takie coś często prowadzi do wyidealizowania pewnych rzeczy, które nie zostały wypróbowane w rzeczywistości, lecz zostają w głowie, co wpływa na przemyślenia typu: co by było gdyby… Lepiej konfrontować dziecko z realnością zamiast dopuszczać do tego typu przemyśleń. Z drugiej strony, jeśli mu się spodoba, to możesz być pewna, że w harcerstwie nauczy się wiele pożytecznego, co przyda się na przyszłość.

I nawet nie mam na myśli tutaj samej dyscypliny, ale warto zwrócić uwagę na pewne wartości, które stwarzają młodego człowieka już od podstaw, wiedzącego, po co żyje, i co jest w życiu najistotniejsze.