Mogą być informacyjne, branżowe, fachowe lub chociażby promocyjne. Magazyny, czasopisma czy gazety to świat kolorowych okładek, materiałów prasowych i wspaniałych fotografii.

Otaczają nas ze wszystkich stron, oferowane tytuły trudno policzyć. Wiele z nich istnieje już dość długo, inne mają przeciętny staż, wiele nie przetrwało nawet paru miesięcy. I chociaż poziom czytelnictwa sukcesywnie się obniża to stale jakoś sobie radzą.

Gazeta

Autor: Nacho
Źródło: http://www.flickr.com

Nie do zdarcia są prawdopodobnie magazyny branżowe, gdyż zawsze w konkretnej grupie zawodowej będą się sprzedawały. Nie wychodzą one w ogromnych nakładach, lecz udaje się je sprzedać prawie wszystkie. Nie kosztują też mało, bo są wypełnione bardzo fachową treścią, jaką ciężko odnaleźć choćby w sieci. Jeśli chodzi o pozostałe magazyny czy gazety, to największą właśnie konkurencję stanowi sieć internetowa. Jeśli nie można czegoś przeczytać w internecie dostajemy to na papierze (tak jest dokładnie w sytuacji czasopism branżowych), jednak z drugiej strony zwykłe magazyny dla wszystkich mają w zawartości raczej to, co znajdziemy także w sieci.

Z tego powodu spada poziom kupowania tych gazet. Jeszcze jakoś sobie dają radę tygodniki czy miesięczniki, ale już dzienniki powoli chyba żegnają się z papierowymi wydaniami. Co ciekawe, w w tym zestawieniu jedna pozycja wydaje się niezagrożona. To gazetki promocyjne. Nie jest istotne, czy mówimy o tego typu gazetkach z branży spożywczej czy sprzętu domowego, ich ilość wcale się nie obniża, ba, ich ilość właśnie się zwiększa. Nie tylko duże sklepy korzystają z tej formy promocji, ale także małe sklepiki osiedlowe. To dosyć łatwy i dość tani sposób dotarcia do wielu osób. Wielu, szczególnie młodych ludzi nie myśli o nich, ponieważ ich rzeczywistością jest internet, ale dla trochę starszych ludzi to wspaniałe źródło wiedzy jak .

Nie wydaje się więc, ażeby taka forma miała zniknąć z rynku. Właściwie, jak gdyby tak się stało, to wielu ludzi poczuło by się dziwne. Są już tak przyzwyczajeni do różnorodnych interesujących promocji, jakie oferują sklepy, że trudno by im było nagle wrócić do starego stanu. To jednakże także spory kłopot dla wielu sklepów, ponieważ takie prześciganie się w najlepszych promocjach doprowadziło do tego, że aktualnie, kto nie bierze udziału w tych zawodach ten odpada w przedbiegach.