Paganiniemu nigdy nie zdarzało się zostawiać nut na stojaku na nuty, bowiem chronił swą twórczość w obawie przed plagiatem. Kiedy grał podczas prób kadencję w swoim koncercie orkiestra wpatrzona była, jak przesuwa po strunach palcami, urywał melodię i mówił do zgromadzonych: „i tak dalej”. Rezygnował z niej na próbie, po to by nikt nie mógł jej skopiować.

Jest to znakomity dowód tego, iż własność intelektualna, jej temat, nigdy nie był człowiekowi obcy. Nawet na początku XIX w, kiedy kompozycji Paganiniego nie było możliwości ściągać na mp3… W obecnych czasach także nie każdy artysta pokazuje swoje kompozycje w sieci czy dodaje je na YouTube, by usłyszał o nich cały świat. Jeśli istnieją takowi – ich wybór, ale uszanujmy też wybór tych, którzy nie widzą powodów aby ich praca była wykorzystywana w ten sposób. Kopiowanie, powielanie w tej sytuacji jest zwyczajnie wykroczeniem przeciw czyjejś własności, przywłaszczeniem ”produktu” ludzkiego umysłu.

work in office

Autor: Tina Fox
Źródło: http://www.flickr.com

Wszystko to co wytworzy człowiek przy użyciu swego umysłu, a co jest nowatorskie, dotychczas niepospolite, nazywamy własnością intelektualną. (News nieuczciwe praktyki rynkowe) Są to przeważnie utwory muzyczne (zaliczając słowa), patenty tudzież znaki towarowe. Następstwa ich zakłócenia mogą nas kosztować nie tylko dużo stresów i czasu, ale także pieniędzy.

Wyobraźmy sobie, że to nam przydarzyło się takie zdarzenie, i nagle okazało się, iż to co wykreowaliśmy nie zostało docenione tak jak byśmy tego chcieli. Na przykład, został zorganizowany konkurs w firmie kosmetycznej, w której jesteśmy pracownikiem na logo nowego szamponu.

Czy analizowana kwestia żywo Cię zainteresowała? Jeżeli tak, to kliknij ten link, a tam zobaczmy także (https://notariuszchojnice.pl/) pokrewne teksty.

Daliśmy z siebie wszystko i projekt gotowy przystąpił do konkursu. Wygrał, ale zdecydowano w międzyczasie, iż po pewnych poprawkach trafi na słoiczek kremu. (Sprawdź co to są prawa autorskie) Bez obaw – logo podlega ochronie wynikającej z przepisów prawa więc jakiekolwiek ”przeróbki” – muszą uzyskać nasze pozwolenie.

Liczmy się z tym, iż wytwór pracy twórczej każdego z nas, który ze względu na swoją wyjątkowość a także znaczną doniosłość ekonomiczną, gospodarczą czy rozwojową zawsze wart jest ochrony. Doceniajmy więc pracę pracę twórców, dodając im motywacji na dalszy rozwój.
Źródło: