Z powodu nadmiernych obciążeń finansowych wielu ludzi z Polski myśli poważnie o otworzeniu firmy w jednym z innych krajów. Ponieważ od dziesięciu lat Polska wchodzi w skład Unii Europejskiej, to nie ma żadnych prawnych przeciwwskazań, aby nie zrobić tego. Do najbardziej popularnych miejsc na założenie swojej firmy poza granicami naszego kraju zalicza się Niemcy, które są także naszym sąsiadem z zachodu.

Lecz jak każda tego typu decyzja, również ta niesie za sobą określone konsekwencje. Zakładając swój biznes w obcym kraju liczyć się trzeba z całkowicie odmiennymi realiami, jeśli będzie chodzić o prowadzenie działalności, a także poznaniem obcych przepisów prawnych i skarbowych. Na otwarcie niemieckiej firmy przeważnie decydują się osoby, jakie tam już od dłuższego czasu mają pracę, i po prostu w pewnej chwili odważyły się zdecydować na rozpoczęcie pracy na własny rachunek.

Ciekawią Cię prezentowane dane? Kliknij na nowy materiał a z pewnością dowiesz się świeżych rzeczy, które Cię zaabsorbują.

Osoby tego typu mają dużo łatwiej, gdyż znają z reguły język, potrafią odnaleźć się w lokalnych realiach i zwyczajach, a także często mają już pewną grupę swoich odbiorców, z jakimi mogliby rozpocząć współpracę.

niemcy

Autor: Jose Monsalve 2
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli chodzi o formalności, to niemieckie prawo jest dużo przyjaźniejsze dla początkujących biznesmenów od naszego. Wprawdzie pewne sprawy, takie jak złożenie wniosków, otrzymanie numeru NIP lub założenie konta firmowego należy przebyć dokładnie tak jak u nas, lecz cała reszta mocno się różni. Po pierwsze w Niemczech nie istnieje ZUS, więc każdemu przedsiębiorcy pozostaje niemała suma na koncie przez cały rok. Kwota zwolniona od podatku jest 10 razy większa, dużo bardziej przyjazne są też progi podatkowe. Wszystko to sprawia, że ktoś ruszający z działalnością skupić się może na znajdowaniu klientów i zleceń, a nie opłacaniu od pierwszego dnia podatków. A że Niemcy należą także do Unii Europejskiej, to nie ma żadnych problemów żeby swe usługi oferować także dla klientów z sąsiednich krajów. Często chcąc rozpocząć współpracę handlową czy usługową z nimi potrzebny będzie wyciąg z rejestru, ale w zasadzie jest to zwykła formalność i nie powinno być z tym żadnych problemów.