Kanikuła sprzyja odpoczywaniu. Na różne sposoby rodacy relaksują się. Można nas rozdzielić zasadniczo na dwie przeciwstawne społeczności. Jedni wolą wylegiwać na kocyku i nic nie robić. Druga społeczność uwielbia ruch. Relaksują się szalejąc na nartach, pływając czy zwiedzając inne kraje. Ta druga grupa będzie wymagała specjalistycznego odzieży, dla przykładu slipów termoaktywnych.

odzież termoaktywna

Źródło: http://www.sport-shop.pl/

Od czasu do czasu w wakacje zwiedzanie kuby ciągnie mnie w góry lub na długie wycieczki krajoznawcze. Dzieje się tak często wtedy, kiedy przyciska mnie tęsknota za młodością. Przypominają mi się wycieczki z harcerzami na Jurę Krakowsko-Częstochowską. Wspominam wówczas piosenkę ogniskową, w której bohater wzdycha za czasem gdy włóczył się z plecakiem. Mnie czasami także tak pociąga wędrowanie. Należy powiedzieć, że wędrówki dawniejsze w znaczny sposób odróżniają się od tych teraźniejszych. I nawet nie rozchodzi się o jakość dróg, czy też o komfortowe pociągi. Odmienił się sposób podróżowania, i to we wszystkich szczegółach, od chwili planowania wyprawy, aż po samą podróż. Niegdyś wystarczyło włożyć najmocniejsze spodnie jakie wisiały w komodzie, flanelową mocną koszulę albo mundur, na to wszystko kangurkę. W rękę plan wyprawy, do walizki trochę drobiazgów. I gotowe. Obecnie już planowanie wyprawy jest zawiłe, do lamusa przechodzi tradycyjna mapa. Współcześnie wykorzystujemy lokalizację satelitarną.

Przeistoczyły się też wędrownicze rzeczy. Nie zmieniła się jedyna zasada: przyodziewania się na tak zwaną cebulkę. Polega to na tym, że wkładamy kilka warstw ubrania, tak aby bezproblemowo i błyskawicznie przystosować się do zmiennych warunków termicznych. Z tej przyczyny najbliżej ciała zakładamy dobre slipy termiczne. Kolejna warstwa garderoby zależna jest już od tego, jakiego typu gimnastykę planujemy. Podczas gdy wybieramy się na przejażdżkę bicyklem, powinien wystarczyć nam kask rowerowy, spodenki termoaktywne, wygodne obuwie i już. Gdy zaś idziemy w góry, nieodzowne będą wytrzymałe trepy. Istotne również powinny być wyśmienite wygodne spodenki oddychające. Nadmienione ubrania termoaktywne mają za zadanie utrzymywać komfort termiczny osoby trenującej. Odprowadzają one wilgoć na zewnątrz, z dala od ciała, a równocześnie pozwalają skórze oddychać. Żeby taka odzież prawidłowo spełniała swą funkcję powinna być ściśle przylegać do sylwetki. Poza tym wszystkim garderoba termoaktywna jest szyta metodą bezszwową, wobec tego nie powoduje niewielkich obtarć skóry, co czasem ma miejsce podczas używania tradycyjnej garderoby. A więc – na rowery!