Spora ilość właścicieli aut marzy o tym, żeby ich pojazdy przypominały bolidy z wyścigowych torów. Jeżeli nawet samochodem jest rodzinne, wygodne kombi albo siedmioosobowy van, to chciałoby się jednak mieć dwieście koni pod maską i wyprzedzać każdego kierowcę na światłach.

samochody po tuningu

Autor: Axion23
Źródło: http://www.flickr.com
Lecz większość oferowanych samochodów może tylko pomarzyć o czymś takim – po prostu są one zwykłymi pojazdami, mającymi w pierwszej kolejności służyć jako zwykły środek transportu, zupełnie pomijając przyjemność płynącą z odpowiednich osiągów. Jeśli ktoś chce posiadać szybsze, zrywne auto, to ma dwie opcje. Albo zakupi mocniejszy egzemplarz, co przeważnie jednak wiązało się będzie z wysoką ceną za taki pojazd. Drugie wyjście będzie przeznaczone dla miłośników i pasjonatów samochodów, a jest nim podkręcenie mocy obecnie posiadanego auta przez zastosowanie odpowiednich modyfikacji. W zależności od rodzaju realizowanych prac

tuning

Autor: YuJeen
Źródło: http://www.flickr.com

poprawić można parametry auta niekiedy o kilkadziesiąt procent, oczywiście trzeba zrobić to umiejętnie i rozważnie, tak żeby nie zepsuć przy okazji silnika. Najbardziej popularną modyfikacją, pozwalającą na otrzymanie przynajmniej kilku koni mechanicznych więcej, jest chip tuning. W największym skrócie polega on na takim zmodyfikowaniu charakterystyki komputera sterującego napędem, żeby zwiększyć osiągi, a równocześnie zmniejszyć spalanie paliwa i polepszyć sprawność pojazdu.

Typowe silniki instalowane seryjnie w autach często mają sporo możliwości na to, aby zwiększyć ich wydajność. Producenci specjalnie nie podkręcają tych parametrów, aby silniki mogły być odpowiednio żywotne i bezawaryjne. Jednak umiejętne zamontowanie specjalnie zaprogramowanego układu może sprawić, że silnik dużo może zyskać na wydajności, a jednocześnie będzie sporo oszczędniejszy. Rzecz jasna trzeba pamiętać o tym, że taka przeróbka może nieść za sobą niebezpieczeństwo uszkodzeń silnika, z tego też powodu decydując się na tego typu przeróbki należy swój samochód oddać tylko w pewne, sprawdzone ręce doświadczonego mechanika.