Pewnie znasz angielski, ale chcesz poznać jeszcze jeden język? Marzysz o takim egzotycznym wyzwaniu czy preferujesz bardziej lokalne rozwiązania? Wybór masz ogromny, bo języków jest mnóstwo, jedne bardziej wpływowe, inne w ogóle, jednakże możesz zwrócić uwagę na siłę kraju (gospodarka, polityka), jak i myśleć o zainteresowaniach. Czujesz się blisko jakiegoś kraju, podoba Ci się tamtejsza kultura, a może geografia, a może fascynuje cię historia? Co wybierzesz: zamiłowanie czy rozsądek? Można rozpocząć naukę języka łacińskiego, choć to język martwy, ale dostępne są słowniki i materiały do nauki, lecz czy warto uczyć się języka, którego nikt już nie używa?

książka

Źródło: www.morguefile.com

Oba te determinanty: fascynacja i rozsądek, niekoniecznie się wykluczają, można przecież fascynować się danym krajem i poznawać dany język, myśląc o lepszych zarobkach.

Nie masz zamiaru zakończyć interesującego tematu na tym wpisie? Więc zapraszamy do nowych – kliknij w źródło i wejdź na analogiczną stronę.

Takie możliwości zapewnia na pewno język koreański (naucz się łacińskiego). Nie jest tak popularny, jak na przykład chiński czy japoński, lecz daje ciekawe perspektywy. Mamy w Polsce wiele koreańskich firm, oczywiście do kontaktów z pracownikami z tego kraju wystarcza angielski, lecz mamy możliwość skorzystać więcej, posługując się ich ojczystą mową. Naukę języka koreańskiego zacznijmy od podstaw, a dopiero później bierzmy się za słowniki i zaawansowane podręczniki. A może coś bliższego? Nie sięgajmy jednak po języki z naszej, słowiańskiej grupy językowej (czeski, rosyjski, słowacki), lecz spróbujmy czegoś trudniejszego. Litwa, choć bliska Polsce, tak naprawdę ma zupełnie inną mowę.

Można przyznać, że język litewski (mów po macedońsku) jest jednym z najtrudniejszych na świecie. W tym zestawieniu, z krajów europejskich zdecydowanie może konkurować z polskim, fińskim czy węgierskim. Język litewski zalicza się do grupy języków wschodniobałtyckich. W naszym kraju znajdziemy podręczniki i słowniki do nauki języka litewskiego. Dobrze też, z racji niedużej odległości jeździć tam i podnosić swoje możliwości językowe w realnych sytuacjach. Troszkę niedocenianym językiem jest język macedoński. Warto się go nauczyć , choćby ze względu na bogatą historię tego kraju. Nauka języka macedońskiego i pomoce dostępne na rynku (słowniki, podręczniki) nie są imponujące, lecz warto podjąć trud.