Wszyscy uczą się języków obcych, ale to nie tylko moda, to przymus. Większość z uczących się mówiła już po angielsku. Wielu myśli, co dalej, jaki język wybrać jako następny. Z jednej strony zachęca coś prostego, z naszego regionu, z drugiej przydałby się język egzotyczny, odległy kulturowo, który jednocześnie liczy się w światowym handlu, polityce, stosunkach międzynarodowych…

dziewczyna ucząca się języka angielskiego

Autor: r. nial bradshaw
Źródło: http://www.flickr.com

Od razu przychodzi na myśl język chiński. To dobry trop, powinno się jednak mierzyć siły na zamiary i powiedzieć sobie otwarcie, że nie każdy (może i ja) nie dam rady nauczyć się tego języka. Może wynikać to ze słabości językowej (jeden uczy się szybciej, drugi wolniej), lecz także z czasu, który możemy zagospodarować.

Jeśli po przestudiowaniu publikowanego tekstu będziesz chciał zgłębić dane na omawiany wątek, to pomocne omówienie niesamowicie Ci może pomóc – chodź i zobacz!

Trzeba wiedzieć, że nauka chińskiego to szkoła samodyscypliny. Nie można się uczyć raz na jakiś czas, musisz to robić codziennie, bo to co wkułeś zaraz Ci ucieknie. Najlepiej zacząć naukę języka chińskiego ze słowników i z książek, ich liczba na polskim rynku stale rośnie, bo Chiny to coraz ważniejszy, międzynarodowy gracz.

A co jeśli mamy świadomość, ze nie poradzimy sobie, że żaden chiński (korepetycje z chińskiego) czy koreański, to nie dla nas, wcześniej połamiemy sobie język i się naszą wiedzą załamiemy niż czegoś się nauczymy. I co wtedy? Jeśli zawierzyć specjalistomz rynku pracy, poszukując drugiego języka (a znasz już angielski) i nie chcesz wkuwać czegoś tak trudnego jak chiński, to wybierz język sąsiada. Najlepiej Słowianina (ucz się chorwackiego). Wybór jest znaczny, mamy przecież czeski, słowacki, chorwacki, bułgarski czy rosyjski. Warto zainteresować się czeskim.
Z tego zestawu warto zdecydować się na, któryś z następujących:

– czeski,- chorwacki,- bułgarski

Ale… bądź ostrożny. Nauka języka czeskiego ze słowników nie jest zbyt niezawodna, bo dużo wyrazów ma podobne brzmienie, lecz inne znaczenie. Podobnie nauka języka bułgarskiego ze słowników nie będzie efektywna, jeśli nie nauczymy się cyrylicy. Na początek więc alfabet. Za to ze słownika nauka języka chorwackiego jest idealna na początek, nie ma cyrylicy, a od razu będziemy mogli, dzięki swojskiemu brzmieniu, zapamiętać ogromne ilości słów.