Jarosławiec to wieś rybacka i rekreacyjno – wypoczynkowa znajdująca się na Wybrzeżu Słowińskim i Przylądku Jarosławiec. Letnisko znajduje się pomiędzy dwoma popularnymi kurortami nadmorskimi: Darłowem i Ustką.

zajrzyj koniecznie

Autor: mmlolek
Źródło: http://www.flickr.com
W wyniku tego, że Jarosławiec jest położony na skrawku lądu wysuniętym w głąb morza, można cieszyć się tutaj nadzwyczaj czystą wodą (I klasa czystości) i plażami. W sąsiedztwie nie ma też sporych zakładów przemysłowych i ujść dużych rzek.

Do 2008 r. plaże w Jarosławcu nie należały do najciekawszych i górowały tu głównie odcinki kamieniste. Przeprowadzono tu niemniej jednak prace polegające na poszerzeniu i zabezpieczeniu plaży, a także nawieziono dziesięć tysięcy metrów sześciennych piasku wywodzącego się z Ustki. Wielu na pewno zaciekawi spore prawdopodobieństwo znalezienia tutaj ładnych okazów bursztynu. Jarosławiec otoczony jest przez sosnowe lasy z m.in. sosną czarną, modrzewiem i daglezją.

Jeżeli potrzebne Ci kolejne źródło inspiracji, zerknij koniecznie pod ten link. Przeczytasz tam artykuły utrzymane przy wykorzystaniu podobnej retoryki.

Piękną częścią tutejszego krajobrazu są klify o długości dwóch kilometrów i wysokości dochodzącej do 20 m, a także wydmy zarośnięte przez drzewa iglaste i ze sporadycznie spotykanym mikołajkiem nadmorskim. Na klifach jest bardzo dużo punktów widokowych, z których rozciąga się wspaniała panorama wybrzeża morskiego. Dużą popularnością cieszą się także przejażdżki konne po klifach.

Najbardziej interesującym obiektem w Jarosławcu jest latarnia morska z 1829 r. o wysokości 33,3 m. Latarnia jest udostępniona do zwiedzania i stanowi najbardziej atrakcyjny punkt widokowy w okolicy. Atrakcyjnymi obiektami w Jarosławcu są także zabytkowe domy o konstrukcji szachulcowej oraz dawna stacja ratownictwa morskiego – element XIX-wiecznej sieci czerwonych szop, dziś restauracja. Domy szachulcowe połączone są szlakiem turystycznym „Kraina w kratę”, któremu wdzięku dodają brukowane uliczki i stylizowane latarnie. W Jarosławcu mieści się również nieduża przystań, z której w niedługie rejsy wyruszają łodzie turystyczne. Przystań morska dla rybaków obejmuje dalbę wyciągową, plażę do bazowania łodzi, utwardzony plac i akwatorium. Kolorowe kutry rybackie stanowią nieodłączny, malowniczy element krajobrazu jarosławskich plaż. Tutaj można także kupić świeżo wyłowioną rybę.

Znaczną atrakcją Jarosławca jest park wodny umiejscowiony przy sanatorium Panorama Morska i 350 m od Bałtyku. Kompleks znajduje się pod gołym niebem i działa od maja do września. W aquaparku są trzy zbiorniki: basen ze sztuczną falą, basen rekreacyjny i basen wielofunkcyjny – zapraszamy tutaj. Do dodatkowych atrakcji należy tutaj ogrzewana woda, sztuczna rzeka i sztuczna grota z wodospadami. Obok aquaparku znajduje się również SPA, gdzie można skorzystać z zabiegów odnowy biologicznej. Do innych atrakcji należą: korty tenisowe, ośrodki jazdy konnej, boiska sportowe, cyrk, lunaparki, place zabaw i przejażdżki bryczką.

W Jarosławcu odbywają się liczne imprezy plenerowe: biegi, zawody pływania i piłki nożnej, a nawet turnieje szachowe. Do najpopularniejszych z nich należy Ogólnopolski Bieg po Plaży i Neptunalia.

Przez Jarosławiec przebiegają dwa szlaki rowerowe. Pierwszy z nich to trasa do Ustki o długości około dwadzieścia osiem kilometrów przebiegająca przez poligon wojskowy, na którym często mają miejsca ćwiczenia wojsk NATO. Drugi szlak wiedzie wzdłuż morza, ma długość około 20 km i prowadzi do Darłówka. W pobliżu Jarosławca znajdują się także dwa malownicze jeziora przybrzeżne: Kopań i Wicko z zorganizowanymi łowiskami ryb.