Harcerze są jedną z najbardziej charakterystycznych organizacji zrzeszających młodzież w Polsce. W kraju istnieją dwie najważniejsze organizacje harcerskie, do których należy większa część młodych ludzi. Większość harcerzy po określonym czasie rezygnuje z członkostwa w organizacji.

Niektórzy jednak zostają, pełniąc później rolę instruktorów i przewodników dla nowych harcerzy. Część z nich jest w organizacji do końca życia, z biegiem lat zbierając różnego rodzaju odznaczenia i coraz wyższe stopnie w hierarchii. Działalność członków harcerstwa miała wielkie znaczenie w czasie działań wojennych, gdy stanowili oni realne wsparcie dla żołnierzy na froncie. Aktualnie do ich celów należy kształtowanie w młodych ludziach najwyższych wartości takich jak przyjaźń i miłość ojczyzny. Członkowie harcerstwa są rozpoznawalni ze względu na specyficzny mundur harcerski. Jego wygląd, barwa i umieszczane na nim elementy są uzależnione od rodzaju organizacji, a nierzadko także od drużyny.

Podstawowe elementy munduru

Mundur i ekwipunek

Mundur harcerski (harcerski niezbędnik) składa się z dwóch zasadniczych części – bluzy mundurowej i spodni albo spódnicy. Odcień munduru dziewczęcego w większości przypadków różni się od tych chłopięcych.

Chcesz doszkolić się z owego interesującego tematu? Więc świetnie trafiłeś. Najnormalniej w świecie kliknij tu (https://www.eccoholiday.com/p/cypr) i przeloguj się do kolejnej strony.

Przewidywane są rozmaite nakrycia głowy, do których zalicza się beret z lilijką, różne kapelusze i czapka – masz więcej pytań? – typu furażerka. Do umundurowania dodaje się rozmaite emblematy. Najważniejszym z nich jest krzyż harcerski. Obecność tego typu elementów zwykle zależy od stopnia, na jakim dany harcerz się znajduje. Z tego powodu na przykład sznury funkcyjne mają zróżnicowane kolory. Specyficznym elementem umundurowania harcerskiego są także getry do kolan i mocne buty do poruszania się w różnorodnych warunkach.

Sklep z artykułami dla harcerzy

W zasadzie w każdym mieście można znaleźć składnicę harcerską, w której do kupienia są wszystkie wspomniane wcześniej produkty. Sklep tego rodzaju musi posiadać właściwe uprawnienia, a zatrudnieni wiedzę na temat aktualnego munduru w różnych zrzeszeniach. W takim punkcie można więc kupić rozmaite naszywki na mundur harcerski, czapki i tym podobne elementy. Takie punkty często umiejscowione są blisko siedzib organizacji harcerskich. Ostatnio popularne jest także nabywanie tego rodzaju produktów przez Internet.