Skończyły się już czasy nieporęcznego, zakurzonego pudła. Dawniej nie mieliśmy najmniejszego wyboru, telewizor najzwyczajniej w świecie się kupowało i to tyle. Teraz wybór jest ogromny, na rynku są telewizory LCD, plazmowe czy z technologią LED.

led

Autor: Nicolas Buffler
Źródło: http://www.flickr.com

Wybór jest ogromny. Zdecydowanie się na konkretny model trwa coraz dłużej.Telewizory czy ekrany led to nic innego, jak unowocześnione typy takich samych urządzeń z technologią LCD. Według opinii ekspertów jedyną różnicą pomiędzy wspomnianymi dwoma rodzajami będzie tu podświetlenie, umieszczane za ciekłokrystalicznym panelem. W odbiornikach LED umieszczano światła fluorescencyjne z zimną katodą, podczas gdy w technologii LED używane są diody (ich wykorzystanie można też podziwiać tutaj: ekran ledowy na zachodniej w łodzi). Lampy diodowe są umieszczane albo zaraz za matrycą, lub też wzdłuż końcowej części płaskiego ekranu. W pierwszym przypadku – w porównaniu do tradycyjnych telewizorów LCD – mamy polepszony kontrast oraz nasycenie czerni.

kolorowe ledy

Autor: sundyme
Źródło: http://www.flickr.com

W drugim przypadku dzięki odpowiedniemu ułożeniu diod na obrzeżach odbiornika, telewizory oraz monitory ledowe mogą być wyjątkowo cienkie. Trzeba wiedzieć, iż pierwszy odbiornik w technologii LED wszedł na rynek już w 2004. Na rynek wprowadziła go marka Sony, natomiast cena była zabójcza – 15 tysięcy dolarów. Obecnie ich ceny już nie robią takiego wrażenia, podobnie rzecz ma się z telewizorami plazmowymi – dużo znajduje się tego typu sprzętu na rynku, firmy biją się o klientów, co sprawia, że ceny spadają. Jeszcze kilka lat temu trudno było sobie wyobrazić, że prawie każdego z nas stać będzie na tego typu telewizory. Jednak jak się okazało nie potrzeba było zbyt wiele czasu, żeby najbardziej znani producenci „zalali” nasze półki sklepowe wciąż udoskonalanymi modelami telewizorów – tj. LCD, plazmy i LED. Zastosowanie technologii led można znaleźć dla przykładu w tym miejscu: ekran led łódź starowa góra.

Wystarczy przejść się do jakiegoś salonu z tego typu sprzętem elektronicznym i przyjrzeć się, w jaki sposób wyglądają półki z telewizorami. Wszędzie objawia się najnowsza technologia. Tak na dobrą sprawę, ta sama sytuacja jest w wielu różnych dziedzinach. Dobrym przykładem jest to, co wydarzyło się z rynkiem komputerów. Kiedyś przenośny komputer to było coś nieprawdopodobnego, a obecnie…Ciężko zaobserwować stacjonarny komputer, nawet w markecie za to możemy nabyć laptopa lub tablet, o różnorakich parametrach, od tych najtańszych aż do tych najdroższych, ale z pewnością na każda kieszeń.