Tatry są najwyższymi polskimi górami. Na tle Karpat, których są częścią, charakteryzują się cechamiwybitnie alpejskimi, co obrazuje się piętrowym układem skupisk roślinnych.Przeciętna wysokość tatrzańskichwierzchołków to około dwa tysiące trzysta metrów, rozciągłość łańcucha w linii prostej – około pięćdziesiąt trzy kilometry, z kolei szerokość sięga 30 km czyniąc z nich miejsce chętnie wybierane na urlop dwa tysiące czternaście.

tatry szczyty

Autor: Samuel Kimlicka
Źródło: http://www.flickr.com
Tatry w całości podlegają ochronie w postaci Tatrzańskiego Parku Narodowego. Przybrzeża potoków również wyjścia ogromnych kotlin tatrzańskich, czyli najniższe partie gór, obrastają lasy liściaste typu łęgowego i lasy bukowe z domieszką jodły. Odrobinę wyższej rosną bory świerkowe i jodłowe, stopniowo przechodzące w kosodrzewinę, a dalej w hale, czyli łąki wykorzystywane do wypasu owiec.

Tatry są zbyt niskie i mają nazbyt strome zbocza, ażeby zdołały tam utrzymać się lodowce (kliknij tutaj). Pamiątką po plejstocenie jest około 200 jezior malowniczo umiejscowionych w górskich wgłębieniach. Najpiękniejszym tatrzańskim jeziorem jest Morskie Oko, nad którym wybudowano urzekające schronisko. Prowadzi stąd szlak na najwyższy polski szczyt – Rysy (dwa tysiące czterysta dziewięćdziesiąt dziewięć metrów nad poziomem morza), który jest przeznaczony jedynie dla doświadczonych taterników. By móc wyobrazić sobie dawny charakter Tatr, należy udać się na wędrówkę do Doliny Kościeliskiej, gdzie stoją stare, pasterskie szałasy, a bacowie pasą stadka owiec. Boczne dolinki i wąwozy kryją wejścia do jaskiń i pieczar, pośród których kilka uprzystępnionych jest do zwiedzania. Jedną z najciekawszych jest Jaskinia Mroźna, w której można podziwić cudownie oświetlone, różnorodne formy naciekowe. Obejrzeć można też Jaskinię Mylną oraz Smoczą Jamę w Wąwozie Kraków.

Z uwagi na wprowadzenie całkowitej ochrony na terenie Tatrzańskiego P. N., można się po nim poruszać tylko na piechotę bądź na nartach. Sieć szlaków pieszych, schronisk i wyciągów narciarskich jest tutaj świetnie rozwinięta. Tatry można objechać rowerem. Szlak liczy około dwieście trzydzieści kilometrów i oferuje niezapomniane panoramy na góry.

Jeśli po przeczytaniu tego tekstu uważasz, że warto byłoby szerzej poznać ten temat, to dodatkowo zerknij tutaj santorini boutique hotels.

Bardzo dużą atrakcją Tatr jest kolej linowa z Zakopanego na Kasprowy Wierch i zespoły wyciągów w dolinach Goryczkowej i na Hali Gąsienicowej. Dają one szansę podziwiania tych majestatycznych gór z lotu ptaka. Na Kasprowym Wierchu znajduje się najwyżej położone polskie obserwatorium meteorologiczne. Trzeba także zdobyć Giewont, którego również roztacza się fantastyczna panorama Tatr. Warto rzec, że Tatry są kolebką polskiej turystyki, narciarstwa i alpinizmu. Od ponad trzystu lat są one celem wypraw najwybitniejszych Polaków (czytaj to).

Koronną miejscowością turystyczną Tatr jest Zakopane, określane zimową stolicą Polski. Przepięknie położone u podnóża Tatr miasteczko łączy w sobie tradycyjny góralski folklor oraz aktualne atrakcje czekające na przyjeżdżających tu tłumnie urlopowiczów.Do najstarszych zabytków Zakopanego należą: drewniany kościół św. Klemensa i sąsiadujący z nim cmentarz na Pęksowym Brzyzku. Wnętrze świątyni kryje stare ludowe rzeźby i sceny z drogi krzyżowej wykonane na szkle. Na cmentarzu znajduje się mnóstwo zabytkowych nagrobków, pośród których kilka upamiętnia zasłużone osoby, między innymi Stanisława Witkiewicza i Kornela Makuszyńskiego. Podczas spaceru ulicą Kościeliską trzeba przyjrzeć się chatom góralskim, które liczą sobie nawet do tu pięćdziesięciu lat. Willa „Koliba” to najstarsza willa zbudowana w stylu zakopiańskim przez Stanisława Witkiewicza.

Ciekawi Cię mieszczący się w tym portalu artykuł? Kliknij więc dodatkowo tu i przeczytaj więcej info śruby calowe sklep na opisywany problem!

Współcześnie znajduje się w niej Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Największym deptakiem Zakopanego są Krupówki – ulica, przy której znajdują się liczne kawiarnie, restauracje i sklepy. Przy Krupówkach znajduje się również kościół świętej Rodziny.

Punktem obowiązkowym podczas pobytu w Zakopanem jest wejście na Gubałówkę, skąd roztacza się cudowna panorama na położone u jej stóp miasteczko. Do Zakopanego należy udać się w sierpniu, gdy odbywa się tu Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Z kulturą regionalną Tatr związana jest produkcja regionalnych wyrobów: ser owczy „oscypek” i „bunc”, a także buty „kierpce” i kamizelki z owczych skór.