Mówi się, że język polski dla obcokrajowców jest bardzo trudny. Nam, Polakom, trudno ustosunkować się do tej opinii, albowiem przez to, że używamy tego języka, na co dzień, nie będziemy obiektywni. Czasami tylko na tym się łapiemy, że mówimy po polsku jakieś słowo i nie jesteśmy pewni, czy wymawiamy je dobrze. Zresztą, wystarczy rozwiązać jakiś gramatyczny test, by zobaczyć, że także dla nas, język polski jest raczej trudny. A co dopiero dla obcokrajowców.

w klasie

Autor: US Department of Education
Źródło: http://www.flickr.com

Można to porównać do naszej próby nauki języka pendżabskiego (kurs pendżabskiego), prób nauki alfabetu, wertowania słownika, możemy przyrównać taką sytuację również do nauki języka perskiego, żaden słownik czy podręcznik, żaden, nawet najlepszy lektor nie będzie dla nas dobry, jeśli czujemy, że nigdy w życiu nie nauczymy się tego typu języka. Zresztą, co tu dużo szukać, dla niektórych osób przecież nauka języka portugalskiego (choćby słówek ze słownika czy z podręcznika), niemieckiego czy francuskiego to przeszkoda nie do przejścia, a co dopiero wspominać o zupełnie dla nas egzotycznych językach.

Polski dla obcokrajowców (łatwa nauka polskiego) jest właśnie tak odbierany, jako język niezwykle ciężki, język, w którym nie tylko gramatyka czy wyrazy są trudne, ale przede wszystkim wymowa. Całę masy obcokrajowców, którzy żyją już długo w Polsce, to potwierdzi. Choć długo mieszkają w Polsce i rozmawiają swobodnie w naszym ojczystym języku, to jednak brakuje im możliwości wymowy niektórych głosek. Po prostu, tak jak my prawdopodobnie nigdy nie będziemy mówić doskonale w językach azjatyckich, tak samo chińczyk będzie delikatnie kaleczył język polski.na stronie przewozy do niemiec świdnica przewozy do Niemiec ŚwidnicaTa przeszkoda aktualnie może być nie do przejścia, niemniej, warto docenić obcokrajowców, którzy chodzą na kursy dla obcokrajowców w Polsce i ostro studiują nasze zawiłe językowe reguły.
Na szczególne wyróżnienie zasługują chętni do pracy mieszkańcy Azji, którzy przyjeżdżając do Polski szybko przyswajają, całkiem przecież obcy dla nich język.

Czy zdziwił Cię prezentowany artykuł? Aby poznać temat wejdź tutaj oraz poznaj więcej szczegółów – na pewno będą dla Ciebie zaskakująco ciekawe.

Zdecydowanie ambitni są szczególnie Chińczycy i Wietnamczycy, sposób, w jaki skutecznie pokonują kolejne szczeble nauki języka polskiego jest godne uwagi. Z jednej strony mają pewnie chęć do nauki języków, lecz raczej należy patrzeć na to przez pryzmat ich niezwykłej ambicji.