Odżywianie to dostarczanie organizmowi stosownych posiłków umożliwiających utrzymanie procesów życiowych człowieka. Absolwenci studiów o kierunkach żywieniowych posiadają szeroką wiedzę w temacie zdrowego odżywiania.

obiad

Autor: Jean L.
Źródło: http://www.flickr.com
Dieta człowieka powinna być dobrana stosownie do wieku, płci, aktywności ruchowej, stanu zdrowia. Lecz nie musimy posiadać przygotowania zawodowego w tym profilu, by mieć pojęcie jak istotne w naszym menu są zupy. W każdej niemalże książce kucharskiej znaleźć można przepisy na zupy – sprawdzone przepisy na zupy. W tradycyjnym polskim domu, główny posiłek składa się z zupy i drugiego dania. Wybornym pomysłem na obiad jest zupa ogórkowa, dzięki wyrazistemu smakowi lubiana jest również przez dzieci. Pod tą postacią możemy przemycić mnóstwo wartościowych, pożywnych składników. Niejeden z nas ma prawdopodobnie przetestowane receptury na zupy.

Zawsze znajdą się tam jarzyny : marchewka, pietruszka, seler, cebula. Z przypraw prócz soli i pieprzu możemy dodać ziele angielskie, liść laurowy, lubczyk. Bulion taki, sam w sobie jest dużą dawką witaminową , w ten sposób dostarczymy organizmowi niezbędnych dla zdrowia pierwiastków takich jak potas, fosfor, wapń,

zupa

Autor: Debbie Tingzon
Źródło: http://www.flickr.com

witaminy B, C, E. W przypadku dzieci dobrze jest warzywa poszatkować. Zupa ogórkowa uwarzona na żeberkach bądź kurzych skrzydełkach będzie bardziej syta. W szczególności sprawdzi się to w czasie zimy, podczas gdy mamy większe potrzeby na kalorie. Dla osób dbających linię do zaprawienia zupki zamiast śmietany można zastosować jogurt naturalny. Do zagęszczenia bulionu możemy przygotować zasmażkę z mąki i tłuszczu, ale to już zdecydowanie tylko dla tych, którzy nie muszą liczyć kalorii. Chociaż znacznie zdrowszym wyjściem jest przepis na zupę-krem. Po zmiksowaniu całych jarzyn ma odpowiednią gęstość i nie musimy jej już zagęszczać mąką i śmietaną. Przykładowy przepis na tę pyszną zupę można odnaleźć w tym miejscu: pyszna zupa ogórkowa.

Wykorzystując receptury na zupy z internetu możemy je ulepszać wedle własnego smaku. pragnąc, aby zupa była rozgrzewająca można dodać kawałeczek imbiru. Jeśli chcemy otrzymać smak bardziej egzotyczny możemy ugotować zupę z domieszką mleczka kokosowego. Po dołożeniu serka topionego otrzymamy idealnie gładką zupę o oryginalnym smaku. Mimo, że zupy coraz rzadziej goszczą na naszych stołach to powinno się je przyrządzać gdyż są syte, a jednocześnie odpowiednio przyrządzone nie tuczą. Mogą być doskonałą opcją, do nie zawsze zdrowych diet odchudzających. Pamiętajmy też, aby nie wylewać wody od gotowania warzyw na sałatkę do zlewozmywaka, ale wykorzystać ją do ugotowania zupy. W wywarze zawarte jest wszystko co najlepsze w warzywach.