Najnowsze badania w kwestii turystów przyjeżdżających do Polski pokazują, że jest to kraj chętnie odwiedzany przez mieszkańców krajów sąsiadujących – Niemiec, Czech, Ukrainy itp. Od momentu otwarcia granic, coraz częściej przybywają obywatele dalej położonych państw europejskich – Francji, Hiszpanii, czy Włoch. Kraj raczej rzadko odwiedzają turyści spoza kontynentu europejskiego.

w drodze

Autor: prakash sahoo
Źródło: http://www.flickr.com

Najczęściej preferowanymi punktami pobytu zagranicznych turystów są duże miasta dysponujące ofertą hoteli na zróżnicowanym poziomie. Rzadziej są to miejsca nagminnie zwiedzane przez obywateli Polski, jak .

Oczekiwania odwiedzających

Polska zdaniem odwiedzających jest krajem czystym, zielonym, mającym bogatą historię i interesujące zabytki architektury. Niestety, Polska jest również znana z niewystarczającej infrastruktury drogowej oraz małej ilości portów lotniczych. Przeciętny turysta będzie chciał odwiedzić zabytki łatwo dostępne i dostosowane do potrzeb obcokrajowców. Przykładem takiego obiektu jest zamek w Malborku, który ze względu na możliwość zwiedzania z przewodnikiem władającym językiem angielskim, niemieckim czy rosyjskim zyskał dobrą opinię w gronie zwiedzających. Od niedawna w obiekcie tym można również korzystać z bezpłatnych audioprzewodników w wersjach na kilkanaście języków. Popularnością cieszą się również wydarzenia kulturalne jak Wratislavia Cantans, Jazz Jamboree czy ostatnio lubiany wśród młodzieży Open’er Festival.

Baza noclegowa

Największą popularnością cieszą się międzynarodowe sieci hoteli o niezbyt wysokim standardzie. Turyści bardziej bowiem są w stanie zaufać markom już im znanym z rodzimego kraju, o znanych normach jakościowych.proponowane informacje – http://www.edenbus.com.pl/ -Takie hotele w większości przypadków ulokowane są niedaleko centrum, co dla gościa jest dodatkową zaletą. Pełną listę miejsc noclegowych w danej miejscowości można znaleźć wyszukując w Internecie przykładową frazę „noclegi w Gdańsku [więcej]”. Dużą popularnością cieszą się też przyhotelowe sieci restauracyjne, jak również lokale gastronomiczne zlokalizowane w pobliżu centrum, bądź miejsca noclegu. Badania wykazały, że turyści nie poszukują tańszej alternatywy gastronomicznej i nierzadko idą w tej kwestii na łatwiznę.