Podatki w Polsce są nieco zagmatwane. Można powiedzieć, że w zasadzie płacimy je od wszystkiego. Też posiadacz mieszkania najmowanego powinien płacić podatek za najem. Ma on jednakże prawo wyboru formy opodatkowania, co ma wpływ na wielkość obciążenia. Aczkolwiek takie prawo mają osoby, które nie mają działalności gospodarczej w zakresie wynajmu.

piękne duże mieszkanie

Autor: University of Exeter
Źródło: http://www.flickr.com

Do wyboru jest rozliczanie się przy pomocy ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – jest to stawka na szczeblu 8,5% a także rozliczanie na zasadach ogólnych- stawki w wysokości 18% bądź 32%. Metodę rozliczania wybiera się przed rozpoczęciem najmu lokalu mieszkalnego i nie jest ona wyłącznie na zawsze, ponieważ można go zmienić przed początkiem następnego roku podatkowego.

Przy opodatkowaniu na regułach ogólnych płacimy podatek od dochodu, zatem różnicy między rzeczywiście pozyskanym dochodem z najmu a kosztami jego uzyskania. Należy pamiętać o tym, że ażeby wszystkie nasze wydatki mogły być zaliczone do kosztów pozyskania przychodów powinny być one udokumentowane. W tym przypadku też osobiście obliczamy miesięczną zaliczkę za podatek i płacimy ją do właściwego urzędu skarbowego w czasie do 20 dni każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczka na podatek od najmu w tej formie nie musi być zgłaszana naczelnikowi urzędu skarbowego, gdyż jest to podstawowa forma opodatkowania. Jeśli nie będziemy się rozliczać z tytułu wynajmu mieszkania to czekają nas konsekwencje karno-skarbowe, które reguluje przepis Kodeksu karnego skarbowego – sprawdź ztax.

Zarówno jeden jak i drugi podatek za wynajem ma swoje wady i zalety. Jeżeli chodzi o opodatkowanie ryczałtowe to, mimo iż jest ono niezłożone i względnie małe, nie za każdym razem jest odpowiednim rodzajem opodatkowania.

Jeśli intryguje Cię ciąg dalszy (https://www.winski.pl/rejestracja-znakow-towarowych.html) tego tematu zapraszamy do kolejnego artykułu, który czeka na Ciebie pod poniższym linkiem. W nim rozwieją się wszystkie Twe rozterki.

Otóż stawka 8,5% jest wyłącznie do kwoty 4000 euro i od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt jest już w dużej mierze większy i wynosi 20%. Warto samemu bardzo wnikliwie poczytać na temat tego typu opodatkowania wpisując w przeglądarkę internetową „wynajem mieszkania podatki”.

Jeżeli chodzi o opodatkowanie na zasadach ogólnych to to w tych okolicznościach można potrącić koszta pozyskania dochodu takie jak na przykład: amortyzacja lokalu mieszkalnego, nakłady pieniężne na wyposażenie i meble, pensja dla pośrednika czy też podatek od nieruchomości. Podatek ten jest opłacalny w głównej mierze dla osób, które niedawno poniosły wydatki między innymi powiązane z odnowieniem mieszkania – więcej pomocy.

Kiedy nie wiemy, jaki rodzaj podatku wybrać możemy sięgnąć po książkę.

Ta wyczerpująca treść (https://www.adwokatchojka.pl/) przypadnie Ci do gustu, gdyż także mówi o nakreślanym w niniejszym wpisie problemie. Co równie istotne, robi to w porywający sposób.

Dużo jest książek na temat rozliczania najmu. W nich odszukamy takie informacje jak przykładowo, kiedy można opłaty płacić] zaliczki kwartalne, jak zdecydować się na najkorzystniejszą formę opodatkowania, co można zaliczyć do kosztów i bardzo dużo innych przydatnych wiadomości. Jeszcze prędzej możemy dostać podobne informacje wklepując w wyszukiwarkę internetową przykładowo umowa wynajmu wzór.