Jeżeli obmyślasz aktywne wakacje pełne wędrówek i emocji, musisz bezwzględnie przed wyjazdem odwiedzić porządny sklep górski. Co w takim przybytku warto nabyć? Po pierwsze, porządne obuwie – to podstawa górskich włóczęg. Bez dobrego obuwia nie powinno się w ogóle udawać się na niełatwy teren.

Autor: KEEN

Rozsądnie jest sprawić sobie firmową odzież, zaprojektowaną do noszenia w trasie. Nie zapominaj, że w górach najczęściej jest dużo niższa temperatura niż na nizinach, dlatego niezbędna jest ocieplana bluza i odpowiednie spodnie. Następnym zakupem musi być namiot – nie musi być przestronny, ważne, żeby porządnie trzymał ciepło i był mocny. Wichura w górach może zmieść niestabilne namioty.

Karkonosze

Autor: hr.icio
Źródło: flickr.com

Warto zamówić sprzęty do pichcenia jedzenia oraz wiele odpowiedniej żywności, takiej jak konserwy mięsne. Dostateczne odżywianie jest fundamentalne w trakcie górskich wypraw. Uwaga! W trakcie chodzenia w górach nie pij piwa, ponieważ jest to złe. Na pewno możesz przetrwać kilka dni bez tego napoju, nie jest przecież to nektar, który da się pić na okrągło. Na szlakach górskich piechurze powinni być całkowicie trzeźwi, żeby szanować główne normy bezpieczeństwa. Sprawdź: skalnik.pl/nasze-marki/the-north-face_3,62.htmlsą także inne akcesoria turystyczne polecane spodnie trekkingowe. Lub także na przykład kompas. Jest on potrzebny do skutecznego odszukiwania dróg. Tutaj konieczne są także aktualne mapy – nie zapominaj, że należy wziąć ze sobą mapy na papierze, Google Maps w Tatrach raczej funkcjonować nie będzie. Porządne mapy najlepiej jest kupić w punkcie PTTK w którejś z górskich miejscowości. O ile lękasz się, że zgubisz szlak podczas wyprawy, dobrze jest wynająć zdolnego przewodnika, który zna trasy jak własne ucho. Jest to całkiem duży wydatek, jednak dostaniesz gwarancje, że powrócisz cały i zdrowy z wyprawy oraz poznasz przydatne wiadomości na temat oglądanych miejsc.

I to już całość – na zamkniecie tematu podkreślmy, że najważniejszą rzeczą, jaką trzeba spakować do plecaka, jest ostrożność. To pewność przeżycia na górskich trasach.