Funkcjonuje kilka zawodów, jakie obwarowane są konkretnymi wymogami, jakie trzeba spełnić, aby mieć możliwość obejmować miejsce na konkretnymi stanowisku. Jednym z takich fachów jest rzeczoznawca majątkowy – aby działać w tym fachu konieczne jest posiadanie odpowiednich kursów. Jakich konkretnie? O tym poniżej.

Należy rozpocząć od początku, a mianowicie od worka cech charakteru, których wymaga się od kandydata na takie stanowisko. Żeby otrzymać pracę na tego rodzaju stanowisku należy być zwłaszcza osobą bezstronną, ponieważ w grę wlicza się nie raz rozwikłanie różnego typu kłótni na tle finansowym. Szczególnie pożądana cechą u pracowników na omawianym stanowisku zdaje się być profesjonalizm. Rzeczoznawca majątkowy musi posiadać bogaty wachlarz wiedzy na temat np. nieruchomości w terenie , a także zmianach na rynku.

Czy pragniesz dokładniej przeanalizować prezentowany na tej stronie problem? Jeśli tak, bez grymaszenia kliknij ten link, aby przeczytać więcej info!

kalkulator

Autor: Chris de Kok
Źródło: http://www.flickr.com

Profesjonalne podejście dotyka także tego, że oprócz sztywnego pracowania wg określonych norm, rzeczoznawca majątkowy powinien posiadać na tyle doświadczenia, aby brać pod rozważanie indywidualne aspekty, które przekładają się na cenę np. określonej nieruchomości. Wbrew pozorom, żeby być wyjadaczem w danym fachu, a jednocześnie nie być posądzonym o nie zachowanie obiektywizmu, trzeba się mocno napracować. Przydatna będzie także duża doza cierpliwości do sprawiających problemy kontrahentów, z którymi przyjdzie nierzadko prowadzić rozmowy w określonym zawodzie.

egzamin

Autor: U.S. Naval Forces Central Command/U.S. Fifth Fleet
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli rozchodzi się o zasady prawne określające możliwość obejmowania rzeczonego stanowiska to są one jasno opisane w ustawie o gospodarce nieruchomości z 21 sierpnia 1997 roku. Rzeczoznawca majątkowy musi co najważniejsze posiadać absolutną zdolność do czynności prawnych, a co jest z tym od razu połączone, nie ma możliwości być osobą karaną. Od niemal dwóch lat do sprawowania tego zawodu potrzebne jest jedynie wykształcenie wyższe I stopnia – wcześniej rzeczoznawca majątkowy miał obowiązek obronić tytuł magistra. Dziś konieczne jest jednak ukończenie studiów podyplomowych z zakresu oceny nieruchomości, a jednocześnie mieć za sobą obowiązkową 6-miesięczną praktykę zawodową. Ostatnim, i jednocześnie najważniejszym, wymogiem jest zaliczenie z rezulatem pozytywnym państwowego egzaminu uprawniającego do podejmowania pracy jako rzeczoznawca majątkowy. Dzięki tak rygorystycznym wymogom, możemy później korzystać z profesjonalnych usług tej firmy.