Sauna jest miejscem, gdzie przychodzi się zarówno dla relaksu, jak i dla celów zdrowotnych. Ogólne działanie sauny polega na użyciu wysokich temperatur, co służy poprawie krążenia. Jest parę rodzajów zabiegów, jakim można poddać się w saunie. Odmiany te uzależnione są od sposobu, w jaki proces jest przygotowany. Wizyta w saunie w większości przypadków trwa od kilku do kilkunastu minut. Później powinna nastąpić kąpiel w chłodnej wodzie. Sauny są dostępne w centrach spa, a także w luksusowych hotelach i pensjonatach. Można także skonstruować własną, o ile jest taka możliwość.Zabudowa saun jest ogromnie typowa, działa jednak znaczna ilość firm, które budują takie konstrukcje. Do postawienia sauny konieczne jest właściwe drewno, a jej szczegółowa konstrukcja uzależniona będzie od zastosowania.

sauna, relax

Autor: Mark Hillary
Źródło: http://www.flickr.com

Typy sauny
Procesy w saunie mogą przebiegać na sucho lub na mokro.

Zaciekawił Cię ten artykuł? Zobacz i sprawdź przyłącza kanalizacyjne teraz, tutaj znajduje się coś, co prawdopodobnie także jest wartościowe.

W tej pierwszej sytuacji podwyższoną temperaturę uzyskuje się bez wykorzystania wody. W przypadku sauny mokrej, zwyczajowo zrasza się wodą rozgrzane kamienie, tworząc parę. Czasami do specjalnych typów sauny zaliczyć można łaźnie parowe. Jak sama nazwa wskazuje, tworzy się w nich parę, wdmuchiwaną przez specjalny agregat. W łaźniach parowych występuje stuprocentowa wilgotność oraz stosunkowo wysoka temperatura, aczkolwiek o wiele mniejsza niż w saunie tradycyjnej. Z łaźni parowej można korzystać częściej niż z sauny. Innych właściwości leczniczych można jej dodać poprzez użycie wywarów z ziół, tworząc miejsce do ziołowych inhalacji. Zabudowa łaźni parowych jest inna niż zabudowa saun. Łaźnie wyłożone są najczęściej płytkami z ceramiki, szklanymi lub z tworzywa sztucznego. Kilka rozwiązań na to, aby uatrakcyjnić swój pensjonat link

sauna

Autor: Hotel Arthur
Źródło: http://www.flickr.com

Zalety
Zarówno sauna, jak i łaźnia parowa gwarantują wiele korzystnych skutków dla człowieka. Przede wszystkim zabiegi tego rodzaju służą oczyszczeniu organizmu oraz poprawie krążenia. Gwałtowne skoki temperatur hartują organizm, zmuszając różne organy do sprawniejszego funkcjonowania. Sauna pomaga także na niektóre schorzenia, na przykład na bóle reumatyczne. Należy jednak uwzględniać przeciwwskazania. Jednym z głównych jest astma i inne choroby układu oddechowego. Oprócz tego sauna działa odprężająco, stanowi dobry pomysł na spędzanie wolnych chwil, łącząc przyjemne z pożytecznym. Budowa spa we własnym miejscu zamieszkania również nie jest złym pomysłem, byłby stały dostęp do dobrodziejstw sauny każdego dnia. Więcej:

Źródło: