Kiedy dochodzi do rozwodu miedzy współmałżonkami posiadającymi dzieci, w największym stopniu cierpią i tracą na tym właśnie dzieci, jakie zostają bez jednego z rodziców. Aczkolwiek nie tylko oni odczują to dotkliwie. Także rodzic, który wyprowadza się z domu i zostaje całkiem sam bez codziennego widzenia się z dziećmi.

kobieta

Autor: Eveline Cosmetics
Źródło: Eveline Cosmetics

Uznane jest, że definicja samotni rodzice to osoby, które samotnie wychowują pociechy. Ale co w takim razie zdołamy powiedzieć o rodzicu, jaki nie mieszka łącznie z dziećmi aczkolwiek ma wszelkie prawa do swoich dzieci jednak uznaniem sądu pozostają przy drugim rodzicu. Czy też nie możemy ich określić samotnym rodzicem? Jak najbardziej w szczególności oni odczują samotność i tęsknotę za swoimi dziećmi, jakie pozostały z drugim rodzicielem.

Bezspornie dla dziecka rozwód rodziców to nieznośny oraz budzący negatywne emocję okres, jednakże dla rodziciela, jaki zamieszkał w innym miejscu aniżeli dzieci również jest to dotkliwy czas. Także przeżywają rozłąkę z pociechami jak również niemożliwość ich wychowywania i spędzanie z nimi tyle czasu jak istniało to wcześniej. Po rozwodzie rodziców dzieci niemniej posiadają cały czas nadzieję, że rodzice się po raz kolejny zejdą. Również posądzają siebie i swoje zachowania za rozwód rodziców.

Częstokroć czują się opuszczone i samotne, co może wyrażać się protestem i agresją wobec rodzica. Następuje również regresja, to znaczy, że dzieci zaczynają się moczyć w łóżko, ssają kciuk, lecz też mają potrzebę uporczywego tulenia się i przyrzeczenia, że ich się kocha. Wypływa to z sytuacji lęku oraz strachu, a także powoduje zmniejszenie poczucia bezpieczeństwa, niewiarę, bezsenność, nocne zmory czy niepokój przed mrokiem.

Dzieci niezwykle tęsknią za rodzicielem, który się wyprowadził, ale również mogą przejawiać złość oraz bunt na rodziciela z którym pozostali, a jakiego obarczają winą za rozpad rodziny. Równocześnie czują lęk, iż odejdzie też rodzic przebywający z nimi. Doświadczają straszliwy smutek oraz często płaczą. Na domiar złego nierzadko z winy rodziców, odczuwają przymus wybrania czy są lojalne wobec mamy, czy też taty. Dzieci także czują ogromny żal, smutek, a nawet rozpacz, doznają straty oraz są bezradne oraz słabe w sytuacji rozwodu ich rodzicieli.

Młoda kobieta

Autor: Robert Moran
Źródło: http://www.flickr.com
Mogą przebiegać u nich niedomagania somatyczne, między innymi bóle brzucha czy też głowy, pocenie rąk, zdarza się, że tracą wiarę we własne siły oraz posiadają małe poczucie wartości, a to pociąga za sobą problemy w szkole. Dzieci mogą obwiniać jednego z rodziców za rozwód, złościć się, a również buntować. Częstokroć przejawiają agresję względem rodziców, rodzeństwa, równolatków a również obcych ludzi. Mogą nie rozmawiać o swoich kłopotach z nikim z powodu poniżenia. Starsze dzieci czasem czują, iż powinny wspierać i wspomagać w obowiązkach rodziciela, co sprawia ich nadmierne obciążenie emocjonalne. Mogą nie mieć ochoty samemu wybierać, z którym rodzicielem chcą zamieszkiwać, natomiast poczuwać się ku temu zobowiązywane. Zdarza się nawet, że oczekują od rodziców materialnego wsparcia za poniesione krzywdy.

Samotni rodzice gdy pragną założyć nowe rodziny to dzieci najczęściej nie mogą poradzić sobie z tym, są zazdrośni, nieufni do ludzi oraz nowego współmałżonka rodziciela. Czas dojrzewania jest niezwykle trudny i buntowniczy, a dodatkowy rozwód rodzicieli może sprowadzić spotęgowanie wyczerpania, problemy z koncentracją, w szkole ale też złodziejstwa, pijaństwo czy też przyjmowanie dragów.

Rozwodów jest jeszcze więcej w Polsce, osoby się zakochują, zakładają rodziny, rodzą się dzieci oraz rozstają się, częstokroć nie licząc się z rezultatami. Należałoby wiedzieć, że rozwód niesie bardzo szkodliwe konsekwencje dla dzieci, ma to wpływ ich chwile obecną oraz może posiadać to niekorzystny wpływ na ich przyszłość. Więc jeśli rodzice decydują się na rozwód muszą zadbać o to aby dzieci w nieustannie czuły się kochane przez obojga z rodziców a także nie czuły z tego względu winy oraz wstydu.