W dzisiejszej dobie ogromnej rywalizacji, każda firma musi liczyć się z ryzykiem pojawienia się problemów w istniejącym biznesie, a czasem w ostateczności również upadłością. Te niemiłe perspektywy, choć każdy woli odsuwać jak najdalej zakładanie takich scenariuszy, należy założyć już na początku, kiedy działalność dopiero zaczyna się rozrastać.

Pracownik

Autor: Daniel X. O’Neil
Źródło: http://www.flickr.com
Wówczas ma się czas i możliwości na to, aby zadbać o zabezpieczenie praw majątkowych do niematerialnych składowych rozkręcanego biznesu, jak przykładowo prawa patentowe, lub znak towarowy Rejestracja znaku towarowego (więcej na https://www.jwp.pl/uslugi/znaki-towarowe/urzędach oraz uiszczania stosunkowo niedużych opłat, przy czym są to raczej niekłopotliwe zabiegi. W chwili obecnej w sieci bez większego problemu znaleźć można odpowiednie kancelarie, które podpowiedzą jak zarejestrować znak towarowy (więcej na ), o które dokumentyhttps://www.jwp.pl/uslugi/wzory-przemyslowe/adzą takie zabiegi.

Bo skutki posiadania zarejestrowanego znaku towarowego albo zaniechania tej czynności

Schody

Autor: niko_stra
Źródło: http://www.flickr.com

z lenistwa albo źle rozumianych oszczędności mogą być skrajnie inne. W pierwszym przypadku może okazać się, że w razie ogłoszenia upadłości firmy, tego typu wartości wsparte konkretnymi papierami bardzo podnoszą kwotę, za która skłonni są wykupić ją wierzyciele albo nowy właściciel który zechce kontynuować działalność pod takim samym szyldem. Umacniana przez wiele lat znajomość marki pośród konsumentów może przecież okazać się niezwykle ważnym czynnikiem w razie wyceny wartości firmy w momencie jej likwidowania.

W drugim przypadku znak towarowy przestaje istnieć prawnie w chwili likwidacji firmy i nie nie da się już prawnie oddać go innemu właścicielowi za stosowną opłatą. Wycena znaku towarowego bardzo często bywa zaskakującą nowiną dla właścicieli, którzy konstatują, że marka, którą wzmacniali przez lata wcale nie musi odchodzić w zapomnienie wraz z zamknięciem firmy w obecnej postaci, a jej wartość jest aż tak duża, że w dużym stopniu pomniejsza długi. Pojawiają się nawet przypadki, gdy za próbą kupna jakiejś firmy jest tak naprawdę chęć dostania prawa do marek, które ona posiada.