Internet jest wspaniałym wynalazkiem, który w ogromny sposób zmienił nasz świat. Dziś z internetu korzystają praktycznie wszyscy, jedni do rozrywki a inni do pracowania. Jednak to, co jest ogromną zaletą internetu, czyli wręcz nieograniczone możliwości publikowania tego, co się chce, rzecz jasna w ramach obowiązujących przepisów, jest także jego ogromnym minusem.

prawa autorskie

Autor: EnergieAgentur.NRW
Źródło: http://www.flickr.com

Mianowicie chodzi tu o to, że wiele osób zaczęło nadużywać swobody internetowej umieszczając w sieci materiały, do jakich nie mają prawa. Coraz powszechniejszym problemem są filmy, jakie można oglądnąć jeszcze przed premierami czy też piosenki, których tysiące można znaleźć na najróżniejszych torrentach. Co prawda regulacje prawne nieco nadążają za zmianami, które przyniosła sieć, lecz w dalszym ciągu w wielu miejscach, w tym również w naszym kraju prawo autorskie nagminnie się łamie. Cały czas w serwisach z plikami można znaleźć praktycznie wszystko, co się chce, i niestety niezmiernie rzadko osoby które umieszczają takie rzeczy będą ponosić z tego tytułu jakieś konsekwencje.

Często się także zdarza, że prawa autorskie w internecie (sprawdź) ludzie łamią nieświadomie. Wielu ludzi uznaje całą sieć za coś powszechnie dostępnego, z czego korzystać można bez żadnych ograniczeń. I faktycznie przeglądanie większości treści dokładnie takie jest, jeśli tylko strony które je publikują są darmowe. Jednak powielanie treści lub zdjęć z innych stron już nie jest legalne, chyba że będą one objęte odpowiednią licencją licencjami. Wszystko, co autor strony na niej umieści, jest jego własnością i bez zgody nie mogą być kopiowane i powielane na innych stronach.

prawa autorskie

Autor: EnergieAgentur.NRW
Źródło: http://www.flickr.com

A takie zwyczaje mają często miejsce, szczególnie jeżeli chodzi o fotografie. Wielu ludzi używająca fotografii oraz zdjęć pościąganych z innych stron nie ma świadomości tego, że w ten sposób łamie prawa autorskie do zdjęć (wejdź). W najlepszym przypadku taka sytuacja zakończyć się może prośbą o ich usunięcie, lecz w coraz większej liczbie przypadków autorzy występują na sądową drogę domagając się odpowiedniej rekompensaty.