Krynica Morska to słynna miejscowość turystyczna położona na Mierzei Wiślanej między morzem Bałtyckim a Zalewem Wiślanym i równocześnie najmniejsze polskie miasto. Krynica Morska zachwyca głównie swym położeniem na pasie lądu wcinającego się w wody pomiędzy Bałtykiem a Zalewem Wiślanym, gdzie sąsiadują ze sobą nieomal białe plaże i zielone lasy czyniąc z tego miejsca idealny cel na rodzinne wczasy 2014.

Latarnia morska w Krynicy Morskiej

Autor: Petrusia1
Źródło: http://www.flickr.com
Do odpoczynku w Krynicy Morskiej skłaniają głównie jej walory naturalne – czyste, nafaszerowane jodem powietrze, rozległe i piaszczyste plaże, malownicze wydmy oraz sosnowo – bukowe lasy. W Krynicy Morskiej świetnie będą czuć się osoby, które lubią odprężać się w zacisznych i spokojnych miejscach.

O kameralności tutejszym plaż świadczy fakt, że odseparowano tu także plażę dla nudystów. Kiedy nad Mierzeją Wiślaną wieją wiatry sztormowe, można liczyć na odnalezienie tu cennego skarbu, jakim jest bursztyn. W Krynicy Zdroju znajdują się wody mineralne chlorkowo – siarczanowo – magnezowo – sodowe, bromkowe, jodkowe, borowe i hipotermalne, wykazujące właściwości lecznicze i terapeutyczne. Potencjał w postaci źródeł wód mineralnych stanowi dla Krynicy Zdroju główny powód w staraniach o statut uzdrowiska.

Miasteczko zachwyca przede wszystkim starą zabudową kurortową z zabytkowymi willami i pensjonatami otoczonymi ogrodami oraz domami rybackimi będącymi pamiątką po czasach, gdy Krynica Morska cieszyła się znakomitą popularnością wśród podróżników. Interesującym miejscem jest także park przy ul. Świerczewskiego, świadczący o ekskluzywności Krynicy z czasów przedwojennych. Najważniejszym obiektem jest niemniej jednak położona na wydmie latarnia morska, której wysokość sięga 26,5 m.

Jeśli ten temat Cię zaciekawi, to na pewno zainteresuje Cię także nowa treść (https://www.skalnik.pl/odziez/akcesoria/kominiarki-maski) na to zagadnienie, ponieważ również posiada atrakcyjne informacje.

Latarnię po raz pierwszy uruchomiono w 1895 r.. Po zniszczeniach, jakich doznała pod koniec II wojny światowej, odbudowano ją jeszcze raz w 1951 r.. Z latarni morskiej w Krynicy Zdroju rozciąga się zachwycająca panorama na wszystkie okoliczne atrakcje, m.in. Wielbłądzi Garb, plaże, Zalew Wiślany, a przy bezchmurnej pogodzie nawet na Tolkmicko i Frombork. W trakcie pobytu w Krynicy Morskiej powinno się również zajrzeć do tutejszego prywatnego muzeum, poświęconemu historii miasta. Można obejrzeć tutaj stare zdjęcia ilustrujące najlepsze czasy miasteczka.

W Krynicy Morskiej działa port rybacko – jachtowy, składający się z dwóch samodzielnych przystani. Spore znaczenie portu wynika z faktu, że stanowi on bazę dla floty pasażerskiej oraz białej floty. Z krynickiego portu można udać się w rejs statkiem pasażerskim do Elbląga, Fromborka albo Kaliningradu. Przy porcie jachtowym funkcjonuje istniejący od tysiąc dziewięćset siedemdziesiątego pierwszego roku Jacht Klub, który prowadzi szkolenie młodzieży, organizację obozów żeglarskich, regat oraz camping. Nad zalewem jest też molo spacerowe.

Na północno – wschodnim krańcu Krynicy Morskiej położony jest Wielbłądzi Garb – najwyższy szczyt Mierzei Wiślanej i najwyższa stała wydma w Europie. Ze szczytu Wielbłądziego Garbu (czterdzieści dziewięć i pół metra nad poziomem morza) roztacza się wspaniała panorama Bałtyku i Zalewu Wiślanego. Wzniesienie znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana. Atrakcją przyrodniczą jest także Rezerwat Przyrody Buki Mierzei Wiślanej, mający na celu ochronę buczyny pomorskiej złożonej z 200-letnich buków, dębów, świerków i brzóz. Występują tutaj też stanowiska licznych, cennych gatunków roślin, między innymi konwalia majowa, kruszyna pospolita i bluszcz pospolity. W Rezerwacie żyją daniele, lisy ,dziki, jenoty oraz sporo gatunków ptaków.

Należy zaznaczyć, iż około piętnaście kilometrów od Krynicy Zdroju znajduje się granica NATO oraz Unii Europejskiej. Nie można jej przekroczyć, aczkolwiek jej okolica po stronie polskiej jest niezwykle urokliwa. Trzeba wejść na tutejszy punkt widokowy, skąd rozpościera się krajobraz na Zalew Wiślany oraz w oddali – katedrę we Fromborku. Dla entuzjastów morza Bałtyckiego ciekawą propozycją będą wczasy w Ustroniu Morskim

***Całkowitą ofertę na wakacje dwa tysiące piętnaście w Ustroniu Morskim można odnaleźć w serwisie albo klikając na niżej umieszczone linki:- noclegi Krynica Morska- kwatery Krynica Morska (znajdź na stronie)- agroturystyka Krynica