Każdy budynek ma obowiązek mieć należyte zabezpieczenia przeciwpożarowe, bo liczba i jakość takich zabezpieczeń zdoła ocalić komuś życie. Pożar zdoła być wywołany przez niewielką drobnostkę, chociażby niedopałek papierosa, wskutek tego zarówno w domach prywatnych jak również w budynkach użytku publicznego muszą znajdować się fachowe zabezpieczenia ppoż.

elektroniczny system

Autor: Mike Mozart
Źródło: http://www.flickr.com
Dziś możemy wyróżnić niemało zabezpieczeń przeciwpożarowych, jednym z nich są klapy dymowe. Ich głównym przeznaczeniem jest odprowadzanie dymu i gazów, które powstają w trakcie pożaru. Mają one istotną i bardzo ważną rolę, bowiem okazuje się, że dużo przypadków śmiertelnych w trakcie wybuchu pożaru jest wywołanych przez zaczadzenie. Używanie klap dymowych łagodzi ryzyko zaczadzenia, a więc mogą one przyczynić się do ochronienia istotnie wysokiej ilości ludzi.

W czasie pożaru klapy dymowe otwierają się mechanicznie, dzięki czemu dym i każde trujące gazy zdołają ulotnić się do atmosfery. Dym, jaki jest wywoływany przez ogień w trakcie pożaru nie tylko jest niezmiernie duszący, lecz jednocześnie niesłychanie gęsty i łzawiący, przez co sporo osób może nie widzieć żadnej drogi ucieczki. Wyeliminowanie dymu przy użyciu klap dymowych przyczyni się do lepszej widoczności, dzięki której sporo osób podoła odnotować punkt wyjścia. Im więcej osób opuści płonący budynek tym łatwiej i szybciej będzie można przeprowadzić akcję gaśniczą, wobec tego klapy dymowe są zarazem większą pomocą dla strażaków walczących z ogniem.

centrala oddymiania

Autor: D+H
Źródło: D+H
Warto więc zastosować takie zabezpieczenia ppoż (kliknij link), którym są klapy. Jak najbardziej im większy obiekt tym więcej klap dymowych musi w nim znajdować, dlatego decydując się na wykorzystanie klap dymowych zadbaj także o ich stosowną ilość. Klapy dymowe to jedne z modnych zabezpieczeń przeciwpożarowych, niemniej jednak prócz klap dymowych pożądane byłoby zastosować jeszcze inne zabezpieczenia. Im lepsze zabezpieczenie ppoż, tym większa szansa na to, iż podczas wybuchu pożaru uda się ocalić jak najwięcej ludzi.