Każda firma powinna odznaczać się jakością, w ten sposób klienci są zadowoleni oraz z pewnością przez to nie uciekną do innej firmy. Taki właściciel firmy musi o to więc się zatroszczyć, nie tylko z powodów czysto biznesowych, lecz też z chęci, aby klient był zadowolony z usługi. To przecież największa nagroda – otrzymać pochwałę od klienta, który rzeczywiście cieszy się z wykonanej usługi albo kupionego towaru.

certyfikat iso

Autor: Biblioteca de la Universidad de Zaragoza
Źródło: http://www.flickr.com
Na poziom jakości składa się wiele czynników, jest to na pewna ocena dostawców. Efektywność łańcucha dostawy nie powinna być rozpatrywana nie uwzględniając jednego z najważniejszych elementów, to znaczy funkcji zakupowych. Jest to związane z faktem, że decyzje zakupowe mają wpływ na koszty materiałów, wypracowane zyski czy możliwość zastosowania logistycznych koncepcji zarządzania. Proces wybierania oraz oceniania dostawców to jednej z najbardziej istotnych aspektów funkcjonowanie przedsiębiorstwa – jak jest przeprowadzana ocena dostawców.

Jeszcze niedawno sporo firm stosowało standardowe reguły jeśli chodzi o wybór dostawców, zaś brak dokładnej oceny prowadził do popełniania wielu pomyłek decyzyjnych. Po jakimś czasie zauważono jednak, jak ważny na wpływ na działanie całego przedsiębiorstwa ma wybór właściwych dostawców. Analiza dostawy na podstawie informacji z przeszłości w dokładny sposób ukazuje podstawowe błędy popełniane przy pozyskiwaniu artykułów, jak również ukazuje nowe możliwości zakupowe. Może się zdarzyć, iż dostawcy, u jakich zakupy robiliśmy sporadycznie, są najlepszymi spośród całej grupy. A przy tym aktualni dostawcy wypadają w tego typu zestawieniu słabo, szczególnie przez wzgląd na negatywne oceny w podstawowych obszarach współpracy.

odzwierciedlenie - produkcja

Autor: Grzegorz
Źródło: http://www.flickr.com
Zadaniem kompleksowej oceny dostawców może być zwrócenie wagi na takie błędy i próba odnalezienia dostawców wedle dobrych kryteriów wyboru. Do tego dobrze jest, by każda firma odznaczała się jakością, jaka jest potwierdzona różnych ważnymi certyfikatami. Na przykład iso – czytaj w serwisie – 18001 opisuje minimalne wymagania odnośnie efektywnego zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy. Dzięki tej normie możemy mieć bardzo dobry zwrot z inwestycji dla swoich pracowników, naszej firmy a przede wszystkim klientów. Bez dwóch zdań powinno się o takich rzeczach pamiętać. Dbałość o takie kwestie przyniesie nam realne korzyści.